NA MAŁYM EKRANIE · W PONIEDZIAŁEK DOOKOŁA ŚWIATA

Lady in Black w pakistańskim stylu: „Burka Avenger”

Była Superwoman, była Kobieta Kot, czas na Jiyę. Pakistańska kobieta w czerni walczy z talibami używając straszliwej broni: książek.

Burka Avenger – pierwszy animowany serial pakistańskiej telewizji raczej nie przypadnie talibom do gustu. Bohaterka jest bowiem wszystkim tym czego pakistańscy ekstremiści szczerze nienawidzą: to młoda, wykształcona, samodzielna kobieta, nauczycielka w szkole dla dziewcząt, nie nosząca burki ani nawet chustki zakrywającej włosy. Nie nosząca? Cóż, nie do końca… Spokojna nauczycielka to bowiem tylko jedna z twarzy Jiyi, ta którą znają mieszkańcy fikcyjnego miasteczka Halwapur w północnym Pakistanie. Widzowie serialu poznają natomiast alter ego dziewczyny: super bohaterkę ratującą szkoły dla dziewcząt przed zamknięciem.

Obrazek

Znacie powiedzenie: pióro bywa silniejsze od miecza? Jiya nadaje mu dosłowne znaczenie – w walce z wrogami używa bowiem Takht Kabaddi. To nowy styl walki, bazujący na karate, w którym bronią są …książki i długopisy. Jak na super bohaterkę przystało Jiya ukrywa swoją prawdziwą tożsamość i robi to z iście kobiecą przewrotnością. Kamuflaż zapewnia jej bowiem burka. I choć producenci serialu twierdzą, że burka ma po prostu nadać opowieści lokalny posmak, trudno nie zauważyć cudownej ironii: w walce z talibami Jiya wykorzystuje ich własną broń – strój, którym usiłują upokorzyć kobiety i pozbawić je tożsamości. Lokalizacja Halwapuru też sugeruje, że intencje producentów są głębsze niż tylko rozrywka dla najmłodszych. W północnym Pakistanie leży słynna już Dolina Swat, której włodarze powiązani są z muzułmańskimi ekstremistami. W ciągu ostatnich trzech lat zamknęli oni kilkadziesiąt szkół dla dziewcząt.

Serial miał premierę dzisiaj w stacji Geo TV, ale wcześniej widziały go już dzieci z wioski dziecięcej w Islamabadzie. Wszystkie dały mu zielone światło. Zdaje się, że Kobieta Kot będzie musiała wkrótce podkulić ogon i w panteonie super bohaterów ustąpić miejsca pakistańskiej koleżance.

Reklamy

5 myśli na temat “Lady in Black w pakistańskim stylu: „Burka Avenger”

  1. Mam pytanie, jeśli można. Czy Blanka Dżugaj, która pisze tego bloga, to ta sama która tańczy, taniec orientalny (jeśli pomyliłem się w nazwie tego tańca wybacz)?

      1. No to nie pozostaje mi nic innego, jak wyrazić podziw dla Ciebie, pięknie tańczysz. Widziałem Ciebie przypadkiem ze trzy razy, jakoś utkwiłaś w pamięci. Masz teraz gdzieś występ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s