MOLE KSIĄŻKOWE

Dziurawe chodaki mówią: dość – „Dobre kobiety z Chin” Xue Xinran

Co w Chinach oznacza bycie dobrą kobietą? Całkowite poddanie mężczyźnie: ojcu, mężowi, z czasem nawet własnemu synowi. Brak osobistych aspiracji i marzeń. Dobra kobieta to kobieta – rzecz, której się używa według własnego widzimisię. Tyle, że Chinki mają już dość bycia dobrymi kobietami.

Dziurawy chodak. Tak w Chinach określa się kobietę, która straciła dziewictwo przed ślubem. W książce „Dobre kobiety z Chin” Xue Xinran poznamy dziesiątki takich kobiet. I nie oznacza to bynajmniej, że Chinki prowadzą bogate życie erotyczne. Nie. Oznacza to, że przez dziesięciolecia chińskie kobiety zbyt często padały ofiarą przemocy seksualnej. Dziennikarka radiowa Xue Xinran zebrała bowiem prawdziwe losy żon i kochanek rewolucji: siłą wydawanych za mąż, gwałconych w imię reedukacji, rozdzielanych z rodziną. Trzymanych w ciemnocie, bo czyż nie Konfucjusz powiedział, że kształcenie kobiet jest głupotą? Rewolucja kulturalna wdrażała jego myśl w życie z zaskakującym zapałem. Młode Chinki odrobiły lekcję zadaną ich babkom i matkom. Ich celem nie jest wyłącznie małżeństwo. Chcą wykształcenia, kariery, dużych pieniędzy, a co za tym idzie – niezależności. Umieją się cenić i … wycenić. Jeśli zostają „dziurawymi chodakami”, to za odpowiednio wysoką stawkę.

614

Gorzka to lektura. Zwłaszcza gdy się wie, że Xue Xinran opuściła ostatecznie swoją ojczyznę. Dlaczego? Z powodu szczęśliwych kobiet. Tak, i takie są w Chinach. To kobiety żyjące w zapadłej wsi, w najbardziej zacofanym regionie Chin. Kobiety, które używają liści zamiast środków do higieny intymnej. Które nie kochają się z mężami, lecz są przez nich co noc „używane”. Kobiety, które żyją z poważną chorobą, bo nie znają własnych ciał. Kobiety, których córki wymieniają się jedyną sztuką odzieży w rodzinie, żeby móc wyjść z domu. Po co? Żeby pracować z matką. Ale to te kobiety, jako jedyne, powiedziały Xue Xinran że są szczęśliwe. Odczuwają szczęście, bo nie wiedzą, że mogłyby żyć inaczej.

 

Reklamy

2 myśli na temat “Dziurawe chodaki mówią: dość – „Dobre kobiety z Chin” Xue Xinran

    1. Bardzo dziękuję za miłe słowa – mam nadzieję, że będziesz jeszcze wpadać 🙂 z zaproszenia skorzystam na pewno i to zaraz 🙂 I będę bardzo wdzięczna, jeśli odrzucisz mi tytuł książki, o której wspomniałaś – strasznie jestem jej ciekawa 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s