MOLE KSIĄŻKOWE

Różowa rewolucja: „Gang różowego sari” Amany Fontanella – Khan

Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle. W realiach indyjskich to przysłowie brzmiałoby zapewne: gdzie Yama nie może, tam Sampat Pal pośle.

Gdy Bogini wpada w gniew nawet Pan Świata Śiwa drży ze strachu. To właśnie wściekłość jest motorem działania dla Durgi, Kali, i Tary – groźnych aspektów Bogini, pogromczyń demonów. Sampat Pal, kobieta z krwi i kości, kieruje się tym samym słusznym gniewem. Walczy z demonami, nękającymi współczesne Indie: korupcją, nadużywaniem władzy, wykluczeniem społecznym, przemocą wobec kobiet. Walczy, uzbrojona jedynie w drewniany kij i cięty język.

DSC_0350_6
fot. Blanka Katarzyna Dżugaj

Historię Sampat Pal opisała dziennikarka, Amana Fontanella – Khan w Gangu Różowego Sari. Dziwna to książka: ni to powieść, ni reportaż. Mam wrażenie, że autorka sama nie potrafiła się zdecydować, którą formę literacką wybrać, i na wszelki wypadek postawiła na obie. Wyszedł z tego literacki groch z kapustą, ciężkostrawny, ale na szczęście, nie powodujący mdłości. W efekcie historię Sampat Pal poznajemy zarówno z jej własnych relacji, jak i z opowieści jej przyjaciół, współpracowników i sąsiadów.

Sampat Pal to prosta kobieta. Niewykształcona, wcześnie wydana za mąż. Cierpiąca na, jak to sama określiła, chroniczny brak strachu. Niespełniona i nieszczęśliwa, dopóki nie odkryła w sobie żyłki społecznika. Z pomagania innym uczyniła pasję swojego życia, i zaraziła nią inne kobiety. Tak powstał Gang Różowego Sari – organizacja kobiet, których celem jest poprawa bytu najbiedniejszych i walka z niesprawiedliwością. A że Uttar Pradeś, gdzie Gang ma siedzibę, uchodzi za najbardziej skorumpowany stan Indii, Sampat Pal i jej współpracowniczki mają ręce pełne roboty.

Historia Sampat Pal to jednak tylko jeden z wątków Gangu Różowego Sari. Równolegle poznajemy sprawę Sheelu, dziewczyny, która rzuciła wyzwanie indyjskim władzom. A wraz z nią poznajemy demony, z którymi zmaga się Sampat Pal. Gang Różowego Sari jest więc czymś więcej niż opowieścią o dzielnej wojowniczce. To oskarżycielski obraz współczesnych Indii – toczonych przez korupcję, wykorzystywanych przez stojących ponad prawem polityków i policjantów, wciąż hołdujących dawnym uprzedzeniom kastowym i płciowym.

Wojowniczka o prawa kobiet, w kraju cierpiącym na ginefobię. Pyskata, zadziorna, bojkotująca konwenanse. Dopominająca się o swoje kijem i krzykiem. Krzykiem, który usłyszała nawet Sonia Gandhi. Trudno o bardziej wdzięczny temat na książkę… Mimo to Amana Fontanella Khan nie sprostała zadaniu. Jej Gang Różowego Sari to książka zaledwie poprawna, jeśli wciągająca to nie dzięki talentowi autorki, ale fascynującej bohaterce. To ani nie powieść, ani nie literatura faktu – dziwna hybryda, napisana prostym, momentami infantylnym językiem. Sampat Pal zasługuje na więcej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s