MOLE KSIĄŻKOWE

W poszukiwaniu straconego szczęścia: „Zagadki przeszłości” Kate Atkinson

Kate Atkinson po raz kolejny udowadnia, że jest urodzoną gawędziarką. Zagadki przeszłości to wszystko co najlepsze w powieści Jej wszystkie życia, plus kryminalna intryga w tle.

Anglia, Cambridge. Wzięty niegdyś prawnik chce znaleźć mordercę swej ukochanej córki. Pielęgniarka pragnie odnaleźć siostrzenicę. Zazdrosny mąż próbuje dowiedzieć się, czy niezwykle atrakcyjna żona jest mu wierna. Starsza pani traci koty, a dwie kobiety odkrywają, że za zniknięciem ich malutkiej siostrzyczki może stać osoba, której nikt nigdy nie podejrzewał. Z wyjątkiem ich samych. Wszystkie te sprawy trafiają do Jacksona Brodiego, byłego policjanta, a od niedawna prywatnego detektywa. Brodie zabiera się za rozwiązywanie zagadek, ale przeszkadzają mu w tym własne problemy rodzinne, tajemniczy morderca, który dybie na jego życie, oraz zepsuty ząb. Jeśli jednak czytelnik spodziewa się pogoni za zabójcami i porywaczami, rozplątywania zawiłości kolejnych śledztw i wartkiej akcji srogo się zawiedzie. O ile bowiem na początku szalenie istotne jest poznanie prawdy o zniknięciu małej Oliwii czy zabójstwie Laury, to bardzo szybko pragnienie to traci na znaczeniu.

Powieść Zagadki przeszłości nie jest bowiem klasyczną powieścią detektywistyczną, a tym bardziej kryminałem, choć tak jest reklamowana. To raczej powieść obyczajowa z kryminalną intrygą w tle. To mistrzowsko opowiedziane historie zwykłych ludzi, których dotknęło największe z możliwych nieszczęść – utrata ukochanej istoty. Niezależnie od tego czy istotą tą jest człowiek, kot czy pies. To opowieść o stracie i sposobie radzenia sobie z nią. O bezmiernej samotności, która dotyka każdego, niezależnie od pozycji społecznej, majątku, urody czy wykształcenia. Kate Atkinson pokazuje bezpieczne światy, może nie doskonałe, ale oswojone i znajome, które nagle ulegają rozpadowi. Autorkę interesuje nie kto te światy zniszczył, ale dlaczego. Psychologiczna motywacja jest w powieści Zagadki przeszłości zarysowana niezwykle precyzyjnie i wiarygodnie. Co sprawia, że młoda mężatka chwyta za siekierę i atakuje nią własnego męża? Dlaczego 17-letnia dziewczyna słyszy głos Boga i średniowiecznej męczennicy? Z jakiej przyczyny młoda kobieta żebrze na ulicy, i bardziej dba o swojego psa, niż o samą siebie? To o odpowiedzi na te pytania chodzi w powieści Kate Atkinson. Nie o to kto zabił, ale dlaczego to zrobił.

Zagadki przeszlosci

Niezwykle łatwo jest zatracić się w tej powieści. Kate Atkinson posiada bowiem rzadki dar, którego pozazdrościć jej mogą nawet uznani pisarze: dar opowiadania. Autorka snuje opowieść niczym najlepszy ludowy gawędziarz, a karty jej powieści zapełniają wiarygodne psychologicznie, fascynujące, a jednocześnie głębokie ludzkie postacie. Takie, które w realnym życiu mogłyby być naszymi sąsiadami, nauczycielami, przyjaciółmi. Na czele tego panteonu bohaterów stoi oczywiście detektyw Jackson Brodie – były żołnierz, który odziedziczył imię po zmarłej babce; Anglik słuchający country, uczący się francuskiego i marzący o emeryturze spędzonej w małym domku gdzieś we Francji. Zagadki przeszłości to powieść dla wyrobionego czytelnika, Kate Atkinson lubi bowiem przeskakiwać z wątku na wątek, gubić chronologię i porzucać opowiadaną historię w najmniej spodziewanym momencie. To także powieść niezwykle mroczna, mimo słonecznego lata, którego panuje w Anglii w czasie, w którym toczy się akcja książki. Nie przywodzi czytelnika do depresji dzięki subtelnemu, inteligentnemu humorowi, którym jest przesycona.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s