MOLE KSIĄŻKOWE

Miasto podróbek: „Pięć okien z widokiem na Szanghaj” Tasha Awa

Wszystkie drogi prowadzą do Szanghaju. Miasta, którego każdy mieszkaniec kłamie i udaje kogoś innego niż jest. W którym niemal wszyscy ludzie są podróbkami, niczym sprzedawane na bazarach torebki Louis Vuitton.

Phoebe wie czego chce od życia i nie cofnie się przed niczym, aby swój cel osiągnąć. A celem jest bogaty mężczyzna, który otoczy ją opieką i luksusem. Nade wszystko bowiem dziewczyna pragnie prestiżu i bogactwa, dla zdobycia których układa swoje życie zgodnie z poradami podręcznika dla przyszłych milionerów. Dla jej szefowej, Yinghui, budowanie małego imperium finansowego jest z kolei sposobem na rozliczenie się z przeszłością i udowodnienie swojej wartości. Komu? Samej sobie, swoim rodzicom, niedoszłemu mężowi, także Justinowi, który jest istotnym elementem przeszłości Yinghui. Posiadanie sieci butików i salonów spa wkrótce jednak przestaje jej wystarczać, i Yinghui daje się porwać marzeniom o wielkim biznesie snutym przez Waltera. Zaczyna też żywić, nie do końca pogrzebane jak się okazuje, romantyczne uczucia do swego biznesowego partnera. W swoim zaplanowanym co do minuty życiu, wypełnionym pracą przerywaną cotygodniowymi spotkaniami z grupką koleżanek, Yinghui zaczyna dostrzegać więzienie, które sama sobie zbudowała. Jej niedoszły szwagier Justin stał na czele rodzinnego przedsiębiorstwa budowlanego, jednak lata spełniania oczekiwań rodziców i krewnych i ignorowania własnych pragnień, doprowadziły go do depresji. Przed odpowiedzialnością za los rodzinnego majątku schronił się w małym mieszkanku w niezbyt reprezentacyjnej dzielnicy Szanghaju. Życie miasta obserwował przez okno, tygodniami nie opuszczając bezpiecznego progu swego nowego azylu. W innej części miasta, w innym mieszkaniu schronił się przed światem Gary, były gwiazdor pop, który nie poradził sobie z samotnością i pustką, jaką przyniosła mu popularność. Kim jest Gary? Dla świata – idol chińskich nastolatek, w rzeczywistości – uzależniony od pornografii i alkoholu, zbyt wcześnie osierocony, zagubiony chłopak. Niewykształcony, wątpiący w siebie 20-latek, ukrywający się za maską profesjonalnego wokalisty. To on jednak jako pierwszy z czwórki bohaterów powieści Pięć okien z widokiem na Szanghaj wykazał największą siłę i zaczął odbudowywać swoje życie, tym razem na fundamentach znacznie mocniejszych niż kłamstwo i niedopowiedzenia. Cała czwórka bohaterów wykreowanych przez Tasha Awa przybyła do Szanghaju z prowincji, za jedyny bagaż mając determinację i ambicję. Wszyscy osiągnęli cel i przez moment rozkoszowali się blichtrem bogatego życia, zanim los wystawił im rachunek za sukces.

Pięć okien z widokiem na Szanghaj-2

Justin, Phoebe, Gary, i Yinghui padli ofiarą nie tylko własnych marzeń i ambicji, ale przede wszystkim dwójki pozostałych, może nawet ważniejszych bohaterów powieści Tasha Awa: pałającego żądzą zemsty Waltera i niemego, lecz bezwzględnego miasta, uważanego za wizytówkę współczesnych Chin. Szanghaj w powieści Tasha Awa to miasto, w którym niemożliwe staje się wykonalne, w którym wszystko może się zdarzyć i każdy, nawet najbiedniejszy i niewykształcony człowiek może stać się kimś. To miasto, w którym błyskawicznie można wspiąć się na szczyt życiowego powodzenia. I równie szybko z niego spaść. O przegranych natomiast nikt nie pamięta, wystarczy kilka tygodni, by ich miejsce zajęli kolejni spragnieni sukcesu przybysze z prowincji. Szanghaj to miasto kontrastów: nowoczesne drapacze chmur sąsiadują tu ze slumsami, ekskluzywne butiki z bazarami, na których sprzedaje się podróbki najsłynniejszych marek świata. Kłamstwo jest tu sposobem na życie, a większość mieszkańców miasta, jak twierdzi Phoebe, to podróbki takie jak sprzedawane na targowiskach torebki z logiem LV.

Pięć okien z widokiem na Szanghaj to powieść o współczesnych Chinach, które w nieprawdopodobnym tempie stały się tygrysem gospodarczym świata. To kraj, który dawno zapomniał o jakichkolwiek kompleksach, jest dumny z własnych osiągnięć i konsekwentnie prze do przodu. Mieszkańcy Chin nie potrzebują wyjazdów do Europy, aby poznać doskonały styl życia. Paryż jest dla nich zbyt głośny, Londyn zbyt brudny, Berlin zanadto nudny. Ideałem jest Szanghaj, żywiołowy, kipiący życiem, w którym niezmienne jest tylko to, że wszystko się zmienia. Przede wszystkim jednak jest to piękna opowieść o przerażającej wręcz samotności ludzi, którzy poświęcili wszystko, łącznie z własną tożsamością, by wyrwać się z szarości prowincjalnego życia. Ludziom, którzy za jedyne towarzystwo w łóżku mają BlackBerry, a za przyjaciół – spotkanych przypadkowo na czacie internautów. Podobnie jak oni ukrywających się pod fałszywymi nazwiskami i tożsamościami. Ludzi, którzy muszą spaść z samego szczytu, by zrozumieć, że pieniądze i prestiż to nie jedyne wartości, a życia nie można nauczyć się z poradnika o tym jak odnieść sukces.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s