Ciemna strona miłości: „Oczy mojego kochanka” Amy Yamady

Gdyby E.L.James wzięła kilka lekcji u Amy Yamady, wiedziałaby jak napisać niezłą powieść erotyczną. Prawdziwie skandalizującą, bo demitologizującą kobiecą seksualność.

Kimu jest piosenkarką i striptizerką w nocnym klubie. Pracuje i imprezuje nocami, dnie spędza bezczynnie w łóżku. Żyje chwilą, nie myśli o przyszłości, nie robi planów. Monotonię jej egzystencji przerywa przypadkowe spotkanie z czarnoskórym dezerterem z amerykańskiej armii, o ksywce Łyżka. Szybki seks w barze przeradza się w długotrwały romans oparty w równym stopniu na namiętności, co przemocy. Kimu uzależnia się od Łyżki, pozwala się poniżać i bić, byle tylko utrzymać jego zainteresowanie. Po raz pierwszy odczuwa zazdrość o mężczyznę, i nie chce dzielić się kochankiem z najbliższą przyjaciółką. Ruiko to dusza towarzystwa, zmieniająca kochanków jak rękawiczki. Mężczyzn traktuje instrumentalnie, niczym zabawki, które może odrzucić, gdy znajdzie nowsze, ciekawsze, jeszcze bardziej jej oddane. Dziewczyna wpada jednak we własne sidła – zakochuje się bowiem w czarnoskórym jazzmanie, a zwłaszcza w jego palcach. Role się odwracają i to Ruiko staje się zabawką. Poniżaną, upokarzaną i uprzedmiotowioną. Coco to kolejny niebieski ptak – jest piękna, wolna i niezależna. Do czasu, gdy wikła się w romans z Rickiem, ojcem jedenastoletniego Jessego. Dla dobra tego związku Coco robi wszystko, by przypodobać się chłopcu – pozwala się upokarzać, poniżać, a nawet bić. Jej spolegliwość prowadzi jednak do tragicznego finału.

DSC_2134_1681

Oczy mojego kochanka to zbiór trzech opowiadań jednej z najważniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych współczesnych pisarek japońskich. Amy Yamada opisała w nich młode kobiety należące do tzw. pokolenia X, czyli ludzi urodzonych między latami 60. a 80. XX wieku. Tak jak wielu innych przedstawicieli tej generacji, bohaterki opowiadań to istoty żyjące bez celu, nie mające głębszych pragnień, pozwalające nieść się życiu niczym wodorosty unoszone przez morskie fale. Dla każdej z trzech kobiet liczy się wyłącznie chwilowa przyjemność i zaspokojenie zmysłów, a nie znalezienie sensu i celu w życiu. Za tą pozorną nonszalancją kryje się jednak przerażająca samotność i desperacja – Coco, Ruiko i Kimu rozpaczliwie poszukują bowiem miłości, która wyrwałaby je z życiowego marazmu. Tylko Coco jednak jest gotowa przyznać się sama przed sobą ze swoich pragnień – choć i dla niej odkrycie w sobie potrzeby miłości jest sporym zaskoczeniem. Opowiadanie Kręgosłup Jessego, którego Coco jest bohaterką, znacznie różni się, zresztą, od dwóch pozostałych. Fizyczna strona miłości schodzi w nim nieomal na drugi plan, na pierwszy wysuwając pragnienie bezpieczeństwa, bliskości drugiego człowieka i zwyczajnego, codziennego szczęścia. Amy Yamada szczerze i bezkompromisowo opisuje mroczną stronę pożądania i kobiecej seksualności. W jej prozie nie ma krępowania rąk krawatem, spijania szampana z ust kochanki, ani klapsów wymierzanych jako kara za zbyt częste przygryzanie wargi. Jest za to realna agresja, przemoc i pragnienie dominacji. Oraz uległość, która niewiele ma wspólnego z rozkoszą i seksualnym spełnieniem. Japonka operuje przy tym prostym, niemal ascetycznym – jakże charakterystycznym dla japońskiej literatury – językiem. Jej styl bywa nierówny – balansuje między wulgarnością a dziecięcą niemal naiwnością, co momentami odbiera tekstowi siłę wyrazu. Oczy mojego kochanka to proza brutalna, surowa i dosłowna, która nie każdemu przypadnie do gustu. Warto jednak ją poznać, by zrozumieć motywację kobiet uwikłanych w patologiczną miłość.

2 komentarze Dodaj własny

  1. tanayah pisze:

    „Oczy mojego kochanka to proza brutalna, surowa i dosłowna” – brzmi dla mnie kusząco… Pytanie tylko, gdzie ja dostanę tę książkę, bo zdaje się, że literatura japońska (poza, ponoć, wybitnie mało japońskim Murakamim) jest w Polsce słabo dostępna 😉

  2. Karolina, tak – myślę, że spodobałaby Ci się ta książka. Na allegro jest dostępna 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s