KULTURA, GŁUPCZE!

INDEKS KULTURALNY: LIPIEC

Lato w mieście może być udane. Przynajmniej kulturalnie. Kina pod chmurką, plenerowe spektakle teatralne, festiwale muzyczne – jest w czym wybierać. I co oceniać. I tak w lipcu:

Piątkę dostaje:

Warszawski Nowy Teatr za gościnny spektakl Made in Bangladesh – w szwalniach Bangladeszu kobiety pracują w dramatycznych warunkach za dramatyczną płacę. Dziennie zarabiają tyle, ile Europejczyk wydaje na jedno piwo. Od czasu do czasu do szwalni trafi dziennikarz, którego reportaż poruszy zachodnie społeczeństwa i skłoni do bojkotu wyrobów made in Bangladesh. I już. Białe sumienie jest czyste, bo zrobiło coś ważnego dla kraju III świata. Gdyby sumienie szło w parze z rozumem pojęłoby, że bojkot = mniejsza sprzedaż, a mniejsza sprzedaż = jeszcze (!) mniejsza pensja dla szwaczek lub zwolnienie z pracy. Dla większości kobiet praca ta jest natomiast jedyną szansą na jakikolwiek zarobek i choćby szczątkową emancypację. Niemiecka choreografka Helena Waldmann wraz z dwunastoma tancerzami kathak odwiedziła fabryki odzieży w Bangladeszu a swoje obserwacje przełożyła na język tańca. Jej performance Made in Bangladesh, bazujący na technice tańca kathak, to spektakl zachwycający wizualnie i niewygodny ideologicznie. Pokazujący, że sztuka może być społecznie zaangażowana nie popadając w patos i tanią agitację.

13575986_10153619998170969_306757398578152971_o

Kolejną piątkę otrzymuje:

HBO za rewelacyjny miniserial I nie było już nikogo – na początek wstydliwe wyznanie…Otóż, nie czytałam żadnej powieści Agathy Christie. Powinna spaść na mnie wiekuista infamia, męki piekielne i siedem plag egipskich – zdaję sobie z tego sprawę, a wyrok przyjmuję z pokorą. Choć mam nadzieję na jego złagodzenie, pierwsza książka królowej kryminału już bowiem do mnie pędzi, niedługo wyląduje na stosiku i będzie czekać na swoją kolej. Skąd to nagłe nawrócenie? Wszystko przez HBO i miniserial I nie było już nikogo, czyli ekranizacji powieści Agathy Christie pod tym samym tytułem. W tej produkcji nie ma ani jednej fałszywej nuty, od genialnej obsady aktorskiej (Sam Neil, Miranda Richardson, Charles Dance) począwszy, przez świetne zdjęcia i montaż, na pełnej grozy i wszechobecnej paranoi atmosferze kończąc. Lepszego początku znajomości z twórczością Agathy Christie nie mogłam sobie wymarzyć.

7719467.3

Trzecia piątka trafia do:

Warszawskiej Opery Kameralnej za koncerty Mozart OFF – w tym roku to nie publiczność przychodziła do Mozarta, lecz Mozart do publiczności. Twórcy 26. edycji Festiwalu Mozartowskiego postanowili „wyjść do ludzi” i zagrać koncerty w przestrzeni miejskiej. Koncerty odbyły się w Łazienkach, na Zamku Królewskim, a także w plenerze na Placu Defilad. W okolicy Pałacu Kultury i Nauki rozłożono leżaki, a każdy, kto miał na to ochotę mógł za darmo posłuchać m.in. Koncertu fortepianowego A-dur KV 414. Twórcy festiwalu chcą w ten sposób pokazać, że muzyka klasyczna nie jest skierowana wyłącznie do elit. Sądząc po ilości widzów warszawiacy zgadzają się z tą opinią.

mozart_2016

Dwóję dostaje:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za brak finansowego wsparcia dla wakacyjnej inicjatywy fundacji Krystyny Jandy. Rok temu o tej porze zakreślałabym w kalendarzu spektakle plenerowe warszawskiego OCH-Teatru, które chcę obejrzeć. Dwa lata temu podobnie. Trzy lata temu też. W tym roku mogę sobie najwyżej narysować smutnego emotikona w notesie. Darmowych spektakli „pod chmurką” nie będzie bowiem ani w Teatrze Polonia ani w OCH-Teatrze. Fundacja Krystyny Jandy nie dostała wsparcia finansowego. Szkoda, bo plenerowe spektakle to było coś naprawdę wyjątkowego. Gromadziły nawet kilkaset osób na widowni; publiczność składała się zarówno ze stałych bywalców, jak i osób, które schodziły z roweru czy wysiadały z tramwaju, żeby w centrum miasta, pod gołym niebem, przenieść się do innego świata. Cóż z tego, że dzięki temu spektakle mogły obejrzeć osoby, których nie stać na bilety? Cóż z tego, że w ten sposób teatru mogli posmakować nawet ludzie, którzy dotychczas nie znali tej formy sztuki? Może gdyby przed każdym spektaklem odczytano apel smoleński resort kultury sypnąłby groszem?

Och-Teatr-logo-1900x700_c

Pięknego kulturalnego sierpnia Wam życzę 🙂 A Poznaniaków zachęcam do udziału w spektaklach Teatru Polonia Krystyny Jandy. Spektakle plenerowe, w tym genialna Biała bluzka, odbędą się między 8 a 15 sierpnia na dziedzińcu urzędu miasta.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s