MOLE KSIĄŻKOWE

SMS LITERACKI: LIPIEC

Lipiec był dobry, ale mógł być lepszy. Niestety, los mi nie sprzyjał: jak nie przygotowania do egzaminu magisterskiego i konkursu tanecznego, to pogoda.

Tegoroczne lato postanowiło mnie chyba zabić – zasypiałam nad książkami, nawet najlepszymi. Osiem książek jednak udało mi się przeczytać – część już trafiła na bloga, część doczeka się tego w najbliższym czasie, a dwie pozostałe wrzuciłam do SMSa. Który znowu wyszedł całkowicie kryminalny:

Ofiara Polikseny Marty Guzowskiej – kryminał archeologiczny rozprawiający się z mitem Indiany Jonesa. Mario Ybl to wybitny antropolog, odznaczający się takimi zaletami charakteru jak ego równie wielkie jak jego wiedza naukowa, zamiłowanie do alkoholu, cyniczne podejście do otaczającej go rzeczywistości i cięty język. Posiada on również wyjątkowy dar zrażania do siebie wszystkich poznanych ludzi, z ukochaną kobietą na czele. Kobietą tą jest Pol Mor, archeolożka marząca o wielkim odkryciu, które zapewniłoby jej miejsce wśród naukowych sław tego świata. Ma nadzieję, że stanie się nim tajemniczy szkielet kobiety znaleziony przez jej zespół w wykopaliskach w starożytnej Troi. Pola jest bowiem przekonana, że kości należały do mitycznej Polikseny, najmłodszej córki króla Troi Priama i branki Achillesa. Towarzyszący jej w wykopaliskach Mario nie odrzuca tej teorii, przynajmniej do czasu znalezienia kolejnych zwłok, tym razem bez wątpienia całkiem współczesnych. Po tym odkryciu prace wykopaliskowe zostają wstrzymane, w obozie archeologów zaczyna się rozprzestrzeniać strach przed mordercą kobiet, a Mario odkrywa w sobie powołanie detektywistyczne. Ofiara Polikseny to powieść świeżości na polskim rynku powieści kryminalnych, głównie ze względu na środowisko, w którym toczy się akcja. Przy okazji kryminału Marta Guzowska przemyca mnóstwo szczegółów z życia archeologów, pokazując jak daleko ich praca odbiega od wyobrażeń większości laików. Zamiast przygód godnych Indiany Jonesa badacze wykreowani przez autorkę spędzają dnie na zgarnianiu ziemi z eksponatów, katalogowaniu znalezisk, i wbijaniu ich do komputera. A Guzowska wie o czym pisze, sama posiada bowiem doktorat z tej dziedziny. Kryminalna intryga jest dobrze skonstruowana, pełna niespodzianek i zwrotów. Małe „ale” budzi jedynie główny bohater – o ile z początku Mario Ybl urzeka swoją socjopatią i cynizmem, o tyle w połowie powieści zaczyna razić przerysowaniem. Mam też żal do Guzowskiej za to, co zrobiła z Polą – z kobiety z charakterem zmieniła ją w kolejną słodką laleczkę goniącą za facetem z kasą.

Ofiara Polikseny

Ucho od śledzia w śmietanie Alana Bradleya – trzecia część przygód nieletniej, samozwańczej detektyw Flawii de Luce. Początek jesieni nie jest łatwy dla rezolutnej 11-latki z Bishop’s Lacey – z ust Cyganki poznaje swoją przeszłość, co rozdrapuje wciąż niezaleczoną ranę po śmierci matki, dowiaduje się też o niezbyt chlubnym postępku swego ojca przed kilkunastoma laty. Aby naprawić wyrządzoną przez niego krzywdę, dziewczynka proponuje Cygance, by postawiła swój wóz na terenie posiadłości de Luce’ów. Jeszcze tej samej nocy kobieta zostaje brutalnie pobita i tylko dzięki przytomności Flawii na czas trafia do szpitala. Wkrótce najmłodsza z panien de Luce dokonuje kolejnego makabrycznego odkrycia: na fontannie w parku wokół Buckshaw ktoś zawiesił martwe ciało. Miejscowa policja, oczywiście, nie radzi sobie ze śledztwem, Flawia musi więc ponownie wziąć sprawy w swoje ręce. Powieść Ucho od śledzia w śmietanie w niczym nie ustępuje dwóm poprzednim częściom cyklu o Flawii de Luce, jest jednak nieco bardziej melancholijna. Bradley mocniej niż dotychczas wyeksponował wątek tęsknoty Flawii za matką i jej skrywanego pragnienia miłości i akceptacji. Nad rodziną de Luce zawisła ponadto realna groźba utraty rodzinnego domu i katastrofy finansowej, co również wpływa na nastrój powieści. Wątek kryminalny, jak zwykle, nie powala oryginalnością, nie on jest tu jednak najistotniejszy. Znacznie ważniejszy jest rys obyczajowy, fantastycznie przedstawiający angielską małomiasteczkową mentalność lat 50. XX wieku, oraz pełen złośliwości i ironii humor, z jakim autor opisuje przygody swojej niepokornej bohaterki.

Flawia

A oto jak przedstawia się progres w tegorocznych wyzwaniach:

Wyzwanie książkowe 2016:

Reportaż: Dzienniki Kamasutry. Podróże intymne po współczesnych Indiach Sally Howard.

Historia miłości: Japoński kochanek Isabel Allende.

Historyczna lub polityczna: Harda Elżbiety Cherezińskiej.

Dla dzieci: Podróże profesora Śanku Satyajita Raya.

Autor jest laureatem Nagrody Nobla: Rzecz o mych smutnych dziwkach Gabriela Garcii Marqueza.

Wyzwanie ksiazkowe maj

Wyzwanie Wielkiego Buka:

Klasyka literatury angielskiej: Wielkie nadzieje Charlesa Dickensa.

Książka z gatunku, po który sięgasz sporadycznie: Obca Diany Gabaldon.

Książka polecana przez kogoś bliskiego: Ofiara Polikseny Marty Guzowskiej.

Powieść młodzieżowa: Flawia de Luce. Ucho od śledzia w śmietanie Alana Bradleya.

13957563_10202090657543700_915731630_n

Wyczytuję domowe zapasy książek:

Podróże profesora Śanku Satyajita Raya.

Przeczytam polski kryminał w 2016 roku:

Łaskun Katarzyny Puzyńskiej

Ofiara Polikseny Marty Guzowskiej

W lipcu, po czteromiesięcznej przerwie, wróciłam też do czytania z Lolantą i Miss Attitude w ramach Pingerowego Klubu Książki. O moich wrażeniach z lektury Obcej Diany Gabbaldon możecie przeczytać TUTAJ. Znalazłam też sobie nowe poletko naukowe – oczywiście literacko-filmowe, które przybierze postać nowego cyklu na blogu. Pierwszy post z tego cyklu już za chwileczkę, już za momencik. Mam nadzieję, że się Wam spodoba 🙂

Reklamy

2 myśli na temat “SMS LITERACKI: LIPIEC

  1. Ile książek przeczytałaś! Bardzo godny czytelniczo miesiąc 🙂 Jestem mega ciekawa twórczości Guzowskiej (zdobyłam dwie jej książki na przecenie w Biedronie, teraz muszę tylko dopaść pierwszy tom, bo tam były 2 i 3 ;)), no i cieszę się, że cykl o Flawii Ci się podoba. Też uważam, że jego siłą jest warstwa obyczajowa i ten niesamowity klimat, który kreuje Bradley.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s