MOLE KSIĄŻKOWE

Jak zostać drwalem w jeden weekend: „Porąb i spal. Książka zamiast siekiery” Larsa Myttinga

Podręcznik obsługi drewna i siekiery dla początkujących. Spodoba się mężczyznom, dla których broda i kraciasta koszula to za mało, kobietom poszukującym męża, oraz dzieciom lubiącym kolorowanki.

Drwale są na czasie. Przynajmniej we własnym przekonaniu i wyobraźni kreatorów mody, kobietom bowiem moda na lumberseksualność niespecjalnie przypadła do gustu. Niewykluczone, że panie szybko zorientowały się po prostu co się kryje za gęstymi, starannie przystrzyżonymi brodami i kraciastymi koszulami z ekskluzywnych butików. A co się kryje? W większości przypadków nic. Miejski drwal ma się bowiem do prawdziwego tak, jak krzesło domowe do krzesła elektrycznego. Przeważająca liczba brodaczy z warszawskiego Placu Hipstera, przepraszam…Placu Zbawiciela oczywiście, nie utrzymałaby siekiery w dłoni, nie mówiąc już o wcelowaniu nią w pieniek drewna. Nawet gdyby wielkością znacznie przekraczał on skrzynkę piwa. Miejski drwal w ogóle nie chwyta za siekierę zbyt często, chyba że na jej trzonku widnieje logo Diora czy innego Hugo Bossa. Nie szata zdobi drwala, lecz drwal szatę – twierdzi Lars Mytting, a warszawski drwalo-hipster tłumi szyderczy chichot szalikiem z krokodylkiem. On w książce Porąb i spal. Książka zamiast siekiery nie znajdzie nic dla siebie. Kto natomiast znajdzie?

dsc_0098_4827

  1. Dzieci, które chcą zrozumieć jakim cudem ich rodzice mogą z rozrzewnieniem wspominać dzieciństwo pozbawione tabletów, smartfonów i iPadów. Szybki przebłysk z moich tzw. lat szczenięcych: zabawa w Indian z własnoręcznie wykonanymi łukami, budowanie domków na drzewie, kolorowanie obrazków i szydełkowanie ubrań dla lalek na wzór tych z Burdy. Jasne, współczesne dzieciaki też to mają, tyle że w laptopie. Mają programy komputerowe do projektowania, gry strategiczne, w których zabijają Indian, kosmitów lub arabskich terrorystów. Jedyne czego nie mają to wyobraźnia. Książka Myttinga może im ją przywrócić, a to dzięki ciekawym kolorowankom, zabawom w łączenie kropek czy wyszukiwanie różnic w obrazkach. Fajna zabawa, zarwałam przez nią noc.

  1. Kobiety, które chcą się przekonać czy ich partner nadaje się na męża, a broda nie jest tylko fasadą skrywającą wiecznego chłopca, wciąż uczepionego maminej spódnicy. Lars Mytting proponuje prosty test, popularny w XIX-wiecznym amerykańskim stanie Maine. Wystarczy poprosić mężczyznę o ułożenie stosu drewna i na tej podstawie określić jego charakter. Podobno działa, tego nie sprawdzałam. Przynajmniej na razie.

  2. Rodzice chcący oderwać pupy swoich pociech od foteli, a oczy od tableta tudzież telewizora. Tu wracamy właściwie do pkt. 1. 95 proc. polskich dzieci codziennie ogląda telewizję, a ponad 60 proc. przeznacza na to nawet kilka godzin dziennie. Z zajęć WF znaczna ich część ma zwolnienia, od siedzenia na kanapie skurczyły im się bowiem płuca i łapią śmiertelną zadyszkę po przebiegnięciu dwóch metrów. Podobnie wiele współczesnych dzieciaków uważa, że mleko pochodzi z kartonowego pudełka, a krowy nie widziało na oczy. Porąb i spal. Książka zamiast siekiery odkrywa przed nimi inny świat: namawia do pieszych wędrówek po lasach i poznawania przyrody, uczy odróżniania gatunków drzew, pokazuje frajdę z biwakowania pod gołym niebem.

  3. Mężczyźni, którzy uważają, że lumberseksualność bez umiejętności machania siekierą to rzecz dla frajerów. Porąb i spal. Książka zamiast siekiery to kompendium wiedzy na temat pracy drwala, od wyboru odpowiedniej siekiery, przez technikę rąbania drewna, aż po naukę rozpalania ogniska i prawidłowego układania drewna. Nie wiem wprawdzie czy ze stosu drewnianych balików można ustalić osobowość drwala, jestem jednak przekonana, że umiejętność ścinania drew zaimponuje większości kobiet znacznie bardziej niż najmodniejsze nawet ciuchy. Cuda z damskim libido zdziała natomiast połączenie tych dwóch elementów. Nie pytajcie czy sprawdzałam, damom nie przystoi mówić o takich rzeczach.

Porąb i spal. Książka zamiast siekiery to wszystko, co chcielibyście wiedzieć o drewnie, ale baliście się zapytać. Lars Mytting żadnego z potencjalnych pytań nie zostawił bez odpowiedzi, a rysownik Adam Doughty zilustrował je graficznie.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Smak Słowa i firmie Business&Culture.

Reklamy

Jedna myśl na temat “Jak zostać drwalem w jeden weekend: „Porąb i spal. Książka zamiast siekiery” Larsa Myttinga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s