MOLE KSIĄŻKOWE

Vademecum dla tyranów: „Jak zostać dyktatorem. Podręcznik dla nowicjuszy” Mikala Hema

Łatwo i przystępnie podany know-how dla kandydatów na dyktatorów. A jednocześnie gorzka satyra na świat, który akceptuje patologie w imię partykularnych interesów.

Władza upaja. Nawet ta minimalna daje poczucie własnej wyjątkowości i wyższości nad zwykłymi obywatelami. Władza absolutna natomiast daje kopa mocniejszego niż opium i amfetamina razem wzięte. Inna rzecz, że czasem kończy się równie tragicznie jak połączenie tych dwóch narkotyków. Dyktatorzy mają wszystko o czym marzyć może człowiek: rząd dusz i umysłów, nieprzebrane bogactwa, i najpiękniejsze kobiety. Nic tylko dołączyć do tego elitarnego grona. Jeśli macie apetyt na władzę totalną, książka Mikala Hema powinna być dla Was lekturą obowiązkową. Norweski dziennikarz, specjalista w dziedzinie polityki międzynarodowej, udziela w niej jasnych, prostych, a przede wszystkich skutecznych, bo sprawdzonych w praktyce, rad jak dojść na szczyt i z niego nie spaść. Przynajmniej przez jakiś czas, każda dyktatura bowiem ma swój koniec. Nawet w takim wypadku wskazówki Hema pozwalają jednak cieszyć się szczęśliwym i dostatnim życiem, tyle że na wygnaniu. Dziennikarz przeprowadza kandydatów na satrapów przez cały proces konstruowania państwa totalitarnego: od momentu przejęcia władzy, poprzez umacnianie pozycji jedynowładcy, aż do przekazania rządów swoim następcom, czyli zazwyczaj członkom swojej rodziny. Wszystkie wskazówki opiera na przykładach z życia takich dyktatorów jak Muammar Kaddafi, Benito Mussolini, Nicolae Ceauşescu czy François Duvalier. Po lekturze jego książki będziecie wiedzieć nie tylko co robić, by zdobyć wymarzoną władzę, ale także jakich błędów nie popełniać, aby jak najdłużej ją utrzymać.

DSC_0126_5831

Nie ma się z czego śmiać? Niewątpliwie, dyktatura może wydawać się zabawna tylko wtedy, gdy samemu się w niej nie żyje. Jak zostać dyktatorem. Podręcznik dla nowicjuszy zawiera wprawdzie sporą dawkę humoru, nigdy jednak nie przekracza granicy dobrego smaku. W dowcipny, ale i gorzki sposób opisuje mechanizmy zdobywania i utrzymywania władzy absolutnej, która dla wielu ludzi stanowi największy z możliwych afrodyzjaków. Książka Mikala Hema stanowi więc rodzaj krzywego zwierciadła, w którym przejrzeć mogą się nie tylko dyktatury, ale i państwa chlubiące się swoim demokratycznym charakterem i poszanowaniem praw ludzkich i obywatelskich. Norweski dziennikarz przedstawia sylwetki kilkunastu, mniej lub bardziej znanych, dyktatorów, w większości pochodzących z Ameryki Południowej i Afryki. Opisuje nie tylko ich działania mające na celu uzyskanie i utrzymanie władzy, ale także ich słabostki, pasje i miłosne podboje, momentami czyniąc ich niemal ludzkimi. W jego narracji nie ma jednak pobłażliwości – zło ukazane z ludzką twarzą nie przestaje być bowiem złem. Zwraca jedynie uwagę, że dusza satrapy może być ukryta w każdym niemal człowieku. Nawet mającym tak niewinne hobby jak kino czy stare modele Citroenów.

Mikal Hem przejechał się też z wdziękiem po państwach zachodnich, którym zdarza się przymykać oko na zbrodnie totalitarnych przywódców. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Ta zasada jak nigdzie sprawdza się w kwestii stosunku świata do dyktatur. Międzynarodowe organizacje i rządy zapadają bowiem na swego rodzaju ślepotę, gdy pojawia się kwestia reżimowych nadużyć w państwach bogatych w ropę, diamenty i inne bogactwa naturalne. Może to i racja, trochę głupio bowiem potępić kraj, od którego jest się uzależnionym gospodarczo. Nie każdemu spodoba się zapewne taka forma przedstawiania problemu dyktatury, jaką przyjął Mikal Hem. Ja kupuję ją w całości, głównie ze względu na dobrze wyważony czarny humor i zgrabną zabawę konwencją.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Smak Słowa oraz firmie Business&Culture.

Reklamy

Jedna myśl na temat “Vademecum dla tyranów: „Jak zostać dyktatorem. Podręcznik dla nowicjuszy” Mikala Hema

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s