W PONIEDZIAŁEK DOOKOŁA ŚWIATA

Chram Futurasan w Nikko

Zabieram Was w podróż drogą japońskiej duchowości. Zaczynamy od Nikko, miejsca, w którym można obcować z najbardziej pierwotną formą religijności Kraju Kwitnącej Wiśni. A jednocześnie zapewnić sobie szczęście w miłości i powodzenie w innych dziedzinach życia.

Japońskie postrzeganie duchowości znacznie różni się od zachodniego. Nie ogranicza się wyłącznie do wiary w bóstwa i życie pozagrobowe, tak jak ma to miejsce w chrześcijaństwie, nie definiuje również kryteriów wartości narzuconych przez tę wiarę. Mentalność Japończyków kształtuje się raczej pod wpływem tradycyjnych norm kulturowych i położenia geograficznego, duchowość stanowi natomiast mieszankę tradycji, folkloru, filozofii oraz…mody. Dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni naturalnym jest więc zawarcie małżeństwa w stylu chrześcijańskim, modlenie się o powodzenie na egzaminie w chramie shinto, oraz pochowanie bliskich zmarłych w obrządku buddyjskim. Każda z tych religii zajmuje bowiem inne miejsce w duchowym życiu Japończyków i ma inną rolę do spełnienia. W 2016 roku odbyłam podróż po Japonii właśnie drogą owej duchowości, zaczynając u jej źródeł a na nowoczesności kończąc. A jeśli mowa o początkach, to mowa o shinto, czyli „drodze bogów” – najstarszej religii Japonii, której istotę stanowi animistyczna wizja świata i głęboki związek z naturą. Owi bogowie, kami, to święta esencja, przejawiająca się w różnorodnych formach: pomników natury (góry, źródła, rzeki, zwierzęta, słońce) jak i przodków, mitycznych i realnych. Tę pierwotną formę shinto odnaleźć można w Futurasan Jinja w Nikko, chramie góry Nantai. Rolę substratu bóstwa (go-shintai) pełni w nim sama góra Nantai, a struktura chramu podkreśla sacrum przyrody. Gigantyczne drzewa opasane sznurami shimenawa i święte źródło rysują obraz bezczasowej Japonii, wciąż pamiętającej o tym, że nawet we współczesnym świecie wciąż do życia potrzebna jest zieleń i słodka woda spływająca z gór a świat człowieka zależny jest od kapryśnych sił przyrody.

dsc_0343-2

dsc_0409

dsc_0365

dsc_0360

dsc_0352

dsc_0351

Kompleks świątynny w Nikko znajduje się na wyspie Honsiu, w prefekturze Tochigi. Obejmuje kilka świątyń, położonych w przepięknym lesie cedrowym, który już sam w sobie uświadamia potęgę natury. Należący do kompleksu chram Futurasan powstał w 767 roku – zgodnie z legendą mnich o imieniu Shōdo chciał, wraz z uczniami, wspiąć się na górę Nantai, by modlić się o dobrą przyszłość. Nie mogąc przekroczyć rzeki Daiya, zwrócił się o pomoc do bóstwa Jinja-Daiou. Zesłane przez niebianina węże uformowały most, po którym mnich mógł przeprawić się na drugą stronę.

dsc_0485

dsc_0366-2

dsc_0367

dsc_0371

dsc_0376-2

dsc_0378

dsc_0405

dsc_0374

dsc_0389

dsc_0373

Futurasan to jedna z najstarszych świątyń w Nikko, obecne budynki pochodzą jednak z końca XVIII wieku. Chram został bowiem spustoszony przez pożar, a następnie odbudowany. Honoruje się w nim trzy bóstwa: Ōkuninushi – potomka boga wiatru i burzy o imieniu Susanoo, jego żonę Tagorihime, oraz syna Ajisukitakahikone.

dsc_0362

Obcowanie z pierwotnym shinto to magia sama w sobie, chram Futurasan ma jednak również nieco bardziej praktyczne zastosowanie 🙂 Można w nim sobie bowiem zapewnić pomyślność życiową, zwłaszcza szczęście w miłości. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy kupić za 150 jenów małe, wykonane z drewna serduszko, i wypisać na nim swoją prośbę do bóstw. Następnie należy udać się do specjalnie wyznaczonej części chramu, stanąć na jednym z dwóch dużych, kamiennych serc i rzucić małym, tak aby znalazło się jak najbliżej kolejnego kamiennego serca. Teoretycznie nic prostszego. Biorąc jednak pod uwagę w jakiej odległości od celu wylądowało moje serduszko, wnoszę, że zostanę singielką nawet w przyszłym życiu.

dsc_0388-2

dsc_0398-2

dsc_0390-2

dsc_0393-2

dsc_0391-2

dsc_0408-2

Zapewnić sobie powodzenie życiowe można jeszcze na dwa inne, zdecydowanie bardziej tradycyjne, sposoby. Pierwszy to wypisanie tabliczki z prośbami do bóstw i przywołanie niebian poprzez dwukrotne klaśnięcie w dłonie i pociągnięcie sznurka z dzwoneczkiem. Można również kupić wróżbę, a gdy okaże się pozytywna przyczepić do przeznaczonego na ten cel drzewa. Jeśli karteczka będzie się poruszać wraz z podmuchami wiatru, realizacja wróżby jest właściwie pewna.

dsc_0347-2

dsc_0348

dsc_0344

dsc_0336

dsc_0339

dsc_0334-2

Nikko położone jest ok. 125 km na północ od Tokio. Ze stolicy można tam dojechać dwiema liniami kolejowymi: Tobu Railways lub Japan Railways. Podróż trwa niecałe 2 godziny.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s