KULTURA, GŁUPCZE!

INDEKS KULTURALNY: STYCZEŃ

Pierwszy Indeks w nowym roku i już upolityczniony…Cóż, najwyraźniej taki mamy klimat.

Przeżywam właśnie pierwszy od ośmiu lat styczeń bez sesji egzaminacyjnej. I jakbym nie kochała moich ostatnich studiów, to nie ukrywam, że jest to naprawdę piękny styczeń. Co nie oznacza, że sesja nie czeka polskich twórców kultury. Styczniowy Indeks kulturalny zaczynamy od dwói, żeby skończyć optymistycznie. I tak:

Dwóję otrzymuje:

Telewizja Polska za program Szopka noworoczna. Barack Obama jako niewolnik na polu bawełny, Angela Merkel śpiewająca nazistowską piosenkę, Andrzej Rzepliński dyskutujący z własnym penisem. Rasizm, mizoginia, ksenofobia, antysemityzm, seksizm. Poziom żartu równy rynsztokowi, który nijak nie pasuje nadawcy publicznemu. Czy też narodowemu. Nie chodzi o sympatie polityczne, tylko zwykłą ludzką przyzwoitość, którą autor Szopki, Marcin Wolski, najwyraźniej zamienił na stanowisko szefa TVP2.

z21192217q-szopka-noworoczna-na-antenie-tvp

Czwórkę dostaje:

Teatr Muzyczny w Gdyni za plany wystawienia musicalu Wiedźmin. Były opowiadania, powieści, film kinowy, i gry komputerowe, czas na teatralne deski. Na wrzesień tego roku Teatr Muzyczny w Gdyni przygotowuje premierę spektaklu opartego na opowiadaniach Miecz przeznaczenia, Kwestia ceny, Ostatnie życzenie, Coś więcej Okruch lodu Andrzeja Sapkowskiego. Musical w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, ma być baśniowym widowiskiem wykorzystującym nowoczesną technikę. Pierwsza myśl: pobije Politę Janusza Józefowicza? Rzadko oceniam sam pomysł, ten jednak za bardzo mi się spodobał, żeby nie wspomnieć o nim w Indeksie.

Pierwsza piątka w tym roku trafia do:

Kina Muranów za wydarzenie Kino według Marii Janion. 90. urodziny wybitnej polskiej humanistki stały się dla kina Muranów okazją do zaprezentowania niezwykłego przeglądu filmów, obejmującego m.in. obrazy Nosferatu wampir Wernera Herzoga, Danton Andrzeja Wajdy i Gorączka Agnieszki Holland. W jego ramach widzowie mogli nie tylko poznać filmowy gust profesor Janion i jej zainteresowania badawcze, ale także obejrzeć prawdziwe perełki światowej kinematografii. Jak mówił klasyk: ja chcę jeszcze raz!

15541089_1289623457748160_6060175049261786997_o

Kolejną piątkę dostaje:

Kabaret Moralnego Niepokoju za miniserial Ucho Prezesa. Niedzielne wieczory straciły nieco swoją ohydną, zwiastującą poniedziałek, niedzielność odkąd Robert Górski i jego współpracownicy zaczęli publikować w sieci cykl Ucho Prezesa. W czterech wyprodukowanych dotąd odcinkach przedstawili codzienność Prezesa Prezesów, czyli meblowanie Polski, skłócanie każdego z każdym, zarządzanie poprzez kryzys oraz odsyłanie z kwitkiem prezydenta. W przeciwieństwie do twórców Szopki noworocznej, komicy z Kabaretu Moralnego Niepokoju pokazali, że nawet satyrę polityczną można robić ze smakiem i kulturą. Do tego stopnia, że zamiast dokuczyć, ociepla ona wizerunek Jarosława Kaczyńskiego…

kot-z-ucha-prezesa1-1000x600

Ostatnia piątka trafia do:

Marcina Dorocińskiego za zaangażowanie w obronę żubrów z Nadleśnictwa Borki. Można się, oczywiście, spierać czy faktycznie jest to wydarzenie kulturalne. Jako że pan Marcin jest jednak postacią ze świata kultury, uważam, że można uznać. Poza tym w zalewie beznadziei, która nas otacza od pewnego czasu, chwytam się wszystkiego, co jest w stanie przywrócić mi wiarę w ludzi. Tzw. znani i lubiani mogliby siedzieć na celebryckich tyłeczkach i cieszyć się faktem, że są znani i lubiani, znaczna ich część jednak wykorzystuje popularność do zrobienia czegoś dobrego. Np. ratowania żubrów przeznaczonych na trofea dla, pożal się bogini, myśliwych.

zrzut-ekranu-2017-01-29-godz-18-57-03

Następny Indeks już za miesiąc. Mam nadzieję, że będzie nieco bardziej optymistyczny… Udanego lutego, nie tylko pod względem kulturalnym, kochani 🙂

Reklamy

2 myśli na temat “INDEKS KULTURALNY: STYCZEŃ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s