MOLE KSIĄŻKOWE

SMS LITERACKI: STYCZEŃ

Jaki początek, taki cały rok? Jeśli to prawda, przede mną fantastyczne czytelnicze miesiące.

Styczeń można podsumować jednym zdaniem: oby tak dalej. Siedem przeczytanych pozycji, czyli norma utrzymana, a w tym takie perełki jak nowa powieść Herbjørg Wassmo i najlepsza książka w dotychczasowym dorobku Remigiusza Mroza. Żadnych wpadek, nawet najsłabszą Rowerem przez świat w poszukiwaniu miłości czytało się bowiem z przyjemnością. A SMS w tym miesiącu różnorodny gatunkowo:

Rowerem przez świat w poszukiwaniu miłości Pera J. Anderssona – bajka o miłości, która wydarzyła się naprawdę. Pikej przyszedł na świat w biednej rodzinie niedotykalnych we wschodnich Indiach. Dla chłopca oznaczało to jedno: wieczną egzystencję na obrzeżach hinduskiego społeczeństwa, pogardę większej części współobywateli i skrajną nędzę. Pikej nie należy jednak do osób z pokorą poddających się niesprawiedliwości; wierząc w swój talent plastyczny i przewidzianą dla niego przez los cudzoziemską żonę, wyrusza do New Delhi na studia artystyczne. Tam szybko staje się symbolem walki rządu Indiry Gandhi o prawa dalitów. W stolicy kraju poznaje również Lottę, piękną Szwedkę, której całkowicie oddaje serce. Aby być z ukochaną wyrusza rowerem na wyprawę z New Delhi do szwedzkiego Borås, gdzie ostatecznie zakłada rodzinę. Rowerem przez świat w poszukiwaniu miłości to niezwykła opowieść o wyjątkowym uczuciu, odwadze i niezgodzie na niesprawiedliwość. To także ciekawe spojrzenie na stosunki społeczne panujące w Indiach w latach 70. XX wieku oraz światowy ruch hipisowski. Razi jednak nieco infantylny styl narracji oraz charakterystyczne dla zachodnich dziennikarzy traktowanie Indusów jako dużych dzieci: naiwnych, nieco przygłupich, ale jakże rozkosznych.

dsc_0091_5053

Połów Ove Løgmansbø – powieść, która udowadnia, że kontynuacja może być równie, jeśli nie bardziej, udana jak pierwsza część cyklu. Katrine Ellegaard musi wrócić na Wyspy Owcze, aby poprowadzić niecodzienne śledztwo. Jego przedmiotem jest fragment ludzkiej czaszki, znaleziony w żołądku upolowanego przez miejscowych grindwala. Duńska policjantka nie ma łatwo, mieszkańcy Wysp Owczych nie należą bowiem ani do rozmownych, ani do przyjaźnie nastawionych wobec jej ojczyzny. Jeżeli drzwi nie zamykają się Katrine przed nosem, to wyłącznie ze względu na poczucie winy Farerów związane z jej byłym kochankiem. Ten, zresztą, po złożeniu odwołania do Sądu Najwyższego wkrótce opuszcza więzienie i również zjawia się na Wyspach Owczych. Hallbjørn Olsen przysporzy policjantce kolejnych kłopotów, to nie on sprawi jednak, że jej poukładane życie rozsypie się jak domek z kart. Ten, kto czytał Enklawę może w ciemno sięgać po Połów. Jest w tej powieści wszystko, co urzekało w pierwszym tomie cyklu, czyli dobrze skonstruowana zagadka, świetni bohaterowie i doskonałe tło społeczno-obyczajowe. Nie zawodzi ani para niezwykłych śledczych: marząca o spokojnej emeryturze młoda policjantka i podejrzany o morderstwo były żołnierz, ani Wyspy Owcze jako bohater może i drugoplanowy, niezwykle jednak ważny. Wiecznie skąpane w deszczu lub tonące we mgle stanowią idealną scenerię dla najbardziej tajemniczych zbrodni. Plus dla autora za podkręcenie tempa akcji i wprowadzenie wątku choroby nowotworowej, rzadko tak mocno eksponowanej w powieściach kryminalnych.

db45f5b5de1a8d5412d059-polow

Czekolada Joanne Harris – dowód na to, że do niektórych powieści warto wrócić po latach. Do prowincjonalnej francuskiej mieściny przybywa tajemnicza Vianne Rocher i jej 6-letnia córka Anouk. Ku zaskoczeniu mieszkańców Lansquenet, kobieta otwiera elegancki sklep z czekoladą na głównym rynku. Vianne i jej niezwykłe słodycze szybką znajdują zarówno zagorzałych amatorów, jak i równie radykalnych przeciwników. Grono przyjaciół Vianne zasilają głównie miejscowi ekscentrycy i dziwacy, jak nierozstający się ze swym schorowanym psem Guillaume, upokarzana przez męża Joséphine, czy walcząca o prawo do decydowania o własnej przyszłości sędziwa Armande Voizin. Przeciwnikom przewodzi Caroline Clairmont za cichym przyzwoleniem miejscowego proboszcza. Czekolada to pełna magii, ciepła, acz nie przesłodzona, opowieść o życiu w zgodzie z samym sobą, tolerancji dla odmienności i otwarciu na zmiany. Joanne Harris po raz kolejny daje się poznać jako autorka mówiąca o fundamentalnych w sprawach, w sposób prosty, wolny od patosu, a jednak chwytający za serce. Lektura obowiązkowa dla każdego, komu nie po drodze z akceptacją inności.

Czekolada

Tegoroczne wyzwania książkowe też zaczęłam z przytupem:

Wyzwanie książkowe 2017:

Ma tylko jedno słowo w tytule: Dziewczyny Emmy Cline

Literatura skandynawska: Gdy zapada mrok Jørna Liera Horsta.

Książka oparta na faktach: Rowerem przez świat w poszukiwaniu miłości Pera J. Anderssona.

Książka, która została wydana w 2017 roku: Wotum nieufności Remigiusza Mroza.

Kryminał: Połów Ove Løgmansbø.

Książka przeczytana kolejny raz: Czekolada Joanne Harris.

Książka, która ma więcej niż 500 stron: Syn szczęścia Herbjørg Wassmo.

Wyzwanie Wielkiego Buka 2017:

Północny wiatr: Gdy zapada mrok Jørna Liera Horsta.

Polska dusza: Wotum nieufności Remigiusza Mroza.

Wyzwanie Read Up!:

Autor ma mniej niż 30 lat: Dziewczyny Emmy Cline

Akcja dzieje się w miejscu, do którego chcesz pojechać: Rowerem przez świat w poszukiwaniu miłości Pera J. Anderssona.

Książka wydana w 2017 roku: Wotum nieufności Remigiusza Mroza.

Wyzwanie czytelnicze 2017 Wiedźmowej głowologii:

Książka, która ma w tytule pojazd: Rowerem przez świat w poszukiwaniu miłości Pera J. Anderssona.

Książka, która ma w tytule jedzenie: Czekolada Joanne Harris.

Przeczytam kryminał w 2017 roku:

Połów Ove Løgmansbø.

Reklamy

2 myśli na temat “SMS LITERACKI: STYCZEŃ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s