Świątynia Kanda Myojin w Tokio

Mekka religijnych informatyków i fanów anime. Zaciszna i spokojna, choć położona w pobliżu jednej z najgłośniejszych dzielnic Tokio.

Kanda to dzielnica w okręgu Chiyoda, położonym w zachodniej części Tokio. Miejsce to znane jest przede wszystkim jako ośrodek akademicki, turystów jest tu mało, a szkoda, bo w Kandzie znajduje się ciekawa świątyni shintoistyczna. Chram Kanda Myojin został wybudowany w 730 roku w okolicach dzielnicy Ōtemachi. Dopiero prawie dziewięć wieków później, w 1616 roku, został przeniesiony w obecne miejsce, czyli niewielkie wzgórze w pobliżu dzielnicy Akihabara. Świątynia kilkakrotnie ulegała zniszczeniu – po raz ostatni w 1923 roku na skutek wielkiego trzęsienia ziemi w Kantō. Żywioł zniszczył wówczas blisko 2/3 powierzchni Tokio. W 1934 roku chram Kanda został odnowiony, wiele prac restauracyjnych prowadzono jednak jeszcze w latach 90. Co ciekawe, świątynia bez szwanku przetrwała naloty podczas II wojny światowej. W zakresie architektury w Kanda Myojin zachwyca przede wszystkim okazała brama wejściowa, Zuishin Mon. Zbudowana została z japońskiego cedru kilkaset lat temu, w 1998 roku przeszła jednak gruntowny remont. Dzięki temu zwraca uwagę niezwykle żywymi odcieniami czerwieni i pomarańczu.

dsc_0043-2

dsc_0041

dsc_0050-2

dsc_0040-2

dsc_0045-2

dsc_0046

W Kanda Myojin oddaje się cześć trzem bóstwom. Jednym z nich jest Daikokuten – bóg patronujący małżeństwom i dobrym zbiorom, drugim Ebisu – bóstwo opiekujące się rybakami i biznesmenami, trzecim natomiast Taira Masakado – zbuntowany pan feudalny i samuraj z okresu Heian, deifikowany wkrótce po śmierci. Jego grób znajduje się w dzielnicy Ōtemachi. Świątynia zyskała na znaczeniu w okresie Edo, gdy modlił się w niej sam Tokugawa Ieyasu. To nie z tego powodu jest jednak znana obecnie, lecz ze względu na popularne anime Love Live!. Jego bohaterka, Nozomi Tojo, pełniła w Kanda Myojin rolę miko – świętej dziewicy. W 2015 roku hierarchowie świątynni postanowili uznać tę fikcyjną postać za oficjalną maskotkę świątyni. Popkulturalny charakter chramu najpełniej przejawia się na tabliczkach wotywnych, zostawianych przez miłośników anime, zwłaszcza Love Live!.

dsc_0037

dsc_0036

dsc_0048-2

dsc_0027-2

dsc_0025-2

dsc_0024-2

dsc_0015-2

dsc_0014-2

dsc_0010-2

dsc_0009-2

Religia shinto przewiduje kilkanaście obrzędów przejścia w życiu Japończyka. Jednym z pierwszych jest hatsu miya mairi – pierwsza wizyta w świątyni, podczas której teściowa pokazuje dziecko bóstwom. Dawniej miała miejsce 121. dnia po narodzinach, dzisiaj – 31. dnia w przypadku dziewczynek i 30. dnia w przypadku chłopców. Daikokuten i Ebisu to bóstwa szczęścia i dobrobytu, nic więc dziwnego, że niektóre rodziny to właśnie do Kanda Myojin zabierają nowo narodzone dzieci. Niewykluczone również, że liczą na to, iż w przyszłości ich potomkowie wybiorą studia informatyczne. Ze względu na bliskość Akihabary, będącej centrum handlu sprzętem komputerowym, grami, filmami anime i związanymi z nimi gadżetami, Kanda Myojin stała się mekką dla informatyków. Przedstawiciele tego zawodu mogą nawet nabyć w świątyni talizmany zapewniające im powodzenie w pracy oraz chroniące ich sprzęt komputerowy przed zniszczeniem.

20141212-17-06-omamori-shrine-kami-1

dsc_0039-2

Z Akihabary do Kanda Myojin można dotrzeć piechotą w kilka minut. Z innych rejonów Tokio do świątyni, a konkretnie stacji Ochanomizu, prowadzą linie metra oraz kolei: JR Sobu Line oraz JR Chuo Line. Wejście na teren chramu jest darmowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s