W PONIEDZIAŁEK DOOKOŁA ŚWIATA

Budda i sarny: świątynia Todai-ji w Narze

Budda z porożem, sarny i największy na świecie posąg z brązu. Podróż śladem japońskiego buddyzmu zaczynamy w drugiej historycznej stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni.

Po przerwie na Indie, wracamy do podróży śladem japońskiej duchowości. Jak już wiecie, rdzenną religią Japonii było shinto, które próbowało oswoić naturę, zarówno jej łagodną, przychylną człowiekowi, jak i okrutną twarz. Ten system wierzeń obecny był na wyspach japońskich prawdopodobnie już w okresie Yomon, a więc ok. 1000 roku p.n.e., nazwę zyskał jednak dopiero w VI wieku. W Japonii pojawiła się wówczas nowa religia, konieczne było więc odróżnienie tradycyjnych wierzeń od napływowych. Religią tą był buddyzm – w 552 roku król zaprzyjaźnionego z Japonią państwa Paekchce przysłał władcy Yamato dary, wśród których znalazł się m. in. posąg Buddy, zwoje sutr oraz przedmioty rytualne. Buddyzm zaczął propagować wpływowy ród Soga – pierwszym buddystą został książę Shotoku, sprawujący funkcję cesarskiego regenta.

Z czasem pozycja kleru buddyjskiego zaczęła się umacniać – mnisi otrzymywali tytuły i przywileje należne należne dotąd wyłącznie arystokracji. Przykładem skrajnego wyniesienia buddyjskiego mnicha jest Dokyo, który uzdrowił cesarzową-władczynię Kōken, przebywającą w klasztorze po zrzeczeniu się tronu na rzecz kuzyna. Gdy kobieta ponownie objęła tron, tym razem jako cesarzowa Shōtoku, faworyzowała mnicha i obsypywała go zaszczytami, mianowała go m.in. Wielkim Ministrem Stanu. Stanowisko to piastowali dotąd wyłącznie wyjątkowo zasłużeni arystokraci, posiadający I rangę. Dōkyō zażądał nawet tytułu cesarza, czym ostatecznie zraził do siebie i swojej kochanki dworską arystokrację. Ten nietypowy romans sprawił, że japońscy dostojnicy uznali kobiety za nie predysponowane do sprawowania funkcji cesarzowej-władczyni i wprowadzili zakaz osadzania kobiet na tronie. W efekcie następna cesarzowa – władczyni pojawiła się w historii Kraju Kwitnącej Wiśni dopiero w 1629 roku, a więc blisko tysiąc lat później.

Wkrótce po pojawieniu się buddyzmu w Japonii, na terenie całego kraju zaczęły powstawać liczne świątynie. Jedną z pierwszych i najważniejszych była Tōdai-ji, zlokalizowana w Narze, drugiej stolicy państwa japońskiego. Kompleks został wzniesiony w 743 roku, większość budowli znajdujących się na jego terenie pochodzi jednak z XII wieku – Tōdai-ji odbudowywano wówczas po wielkich zniszczeniach. Do najważniejszych elementów architektonicznych należy Nandai-mon, brama zbudowana z osiemnastu filarów zwieńczonych dachem o niezwykle kunsztownej formie. Brama prowadzi do głównego budynku świątyni czyli Daibutsu-den (Pawilonu Wielkiego Buddy), w którym znajduje się największa na świecie rzeźba z brązu. Liczący blisko 16 m wysokości i ważący 500 ton posąg przedstawia Wielkiego Buddę Rushanę, siedzącego w pozycji medytacyjnej na kwiecie lotosu. Daibutsu-den wielokrotnie poddawany był renowacjom po niszczycielskich pożarach, w efekcie których jego powierzchnia zmniejszyła się o blisko jedną trzecią. Zaburzyło to proporcje między posągiem Buddy a ukrywającym go pawilonem, wciąż robi on jednak imponujące wrażenie. Wielki Budda otoczony jest przez posągi bodhisattwów, m.in. Nyorin Kannon.

DSC_0041-2

DSC_0048-2

DSC_0051-2

DSC_0052-2

DSC_0054-2

DSC_0073

DSC_0074

DSC_0076

DSC_0084

W Todai-ji gościłam 8 kwietnia, w dniu święta Hana Matsuri, upamiętniającego narodziny Buddy. W dniu tym przed świątyniami wystawia się hanamido – przenośne ołtarze, w centrum których znajduje się posążek nowo narodzonego Buddy, ozdobiony kwiatami lotosu. Wierni polewają głowę Buddy amacha – słodką herbatą zaparzaną z liści hortensji.

DSC_0057-2

DSC_0059-2

DSC_0062-2

Architektoniczną ciekawostką znajdującą się we wnętrzu Daibutsu-den jest drewniany filar z otworem u jego podstawy. Rozmiar owej dziury ma odpowiadać wielkością nozdrzom Wielkiego Buddy. Osoba, która zdoła się przez nią przecisnąć może liczyć na osiągnięcie oświecenia w następnym życiu. Przed wejściem do Pawilonu Wielkiego Buddy znajduje się natomiast drewniany posąg Pindoli Bharadvaji, jednego z szesnastu arhantów (istot, które osiągnęły oświecenie) podążających za Buddą. W Japonii wierzy się, że osoba, która potrze najpierw kawałek ciała Pindoli, a następnie ten sam fragment na własnym ciele zostanie uwolniona od choroby.

DSC_0095

DSC_0097

DSC_0099

DSC_0101

DSC_0104

Kompleks Todai-ji położony jest na terenie Nara-koen. Park ten stanowi dom dla dziesiątek oswojonych saren. Zwierzaki wylegują się leniwie na słońcu lub przechadzają po parku, chętnie zaczepiają też zwiedzających domagając się shika senbei. Smakołyki te można kupić przy wejściu na teren parku za ok. 150 jenów. Ulokowane na drodze do Nandai-mon sklepiki oferują natomiast słodkości dla ludzi, oczywiście w kształcie sarnich bobków. Nie pytajcie jak smakują, moje zamiłowanie do próbowania wszystkiego, co nowe, w tym momencie się wyłączyło.

DSC_0038-2

DSC_0024-2

DSC_0026-2

DSC_0027-2

DSC_0028-2

DSC_0035-2

DSC_0037-2

Sarna stała się symbolem Todai-ji do tego stopnia, że na terenie kompleksu można natknąć się na posążki Buddy z porożem, a na straganach świątynnych kupić tego typu maskotki. Na ulicach Nary widziałam natomiast animowane jelonki, w uwielbianym przez Japończyków stylu kawaii, stanowiące symbol miejscowej policji. Wyobrażacie sobie Jezusa z dziobem swojskiego, polskiego bociana? Mnie jakoś średnio to wychodzi…

DSC_0113-2

DSC_0142-2

DSC_0141-2

Kompleks Todai-ji zlokalizowany jest w okolicy JR Nara Station. Jeśli nie macie ochoty na blisko godzinny spacer, możliwe jest podjechanie autobusem, odjeżdżającym z tej stacji. Wejście na teren świątyni kosztuje 500 jenów.

Reklamy

2 myśli na temat “Budda i sarny: świątynia Todai-ji w Narze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s