MOLE KSIĄŻKOWE

SMS LITERACKI: MAJ

1 stycznia postanowiłam, że 2017 będzie rokiem bardzo udanym. Pod każdym względem. Swojego poprzednika raczej nie przebije, 2016 wysoko zawiesił bowiem poprzeczkę, ale zawsze warto się starać.

Nie chcę zapeszać, bo jestem bardziej przesądna niż druidzi w dawnej Brytanii, ale na razie idzie mi całkiem nieźle. A pod względem czytelniczym nawet świetnie. Co widać chociażby po majowym SMSie:

Opowieść podręcznej Margaret Atwood – opowieść o piekle kobiet sprowadzonych do roli żywych inkubatorów. Freda jest Podręczną w Republice Gileadu. Nie może czytać, spotykać się z innymi kobietami, posiadać rodziny, a dom swojego Komendanta opuszcza tylko raz dziennie, by udać się po zakupy. Celem jej życia jest urodzenie zdrowego dziecka, dlatego co miesiąc musi odbywać stosunek z Komendantem. Dla obojga jest to przykry obowiązek, pozbawiony emocji i pożądania, obserwowany m.in. przez Żonę pana domu. Freda pamięta jednak dawne czasy, sprzed nastania reżimu, gdy była szczęśliwą żoną i matką, miała pracę i własne pieniądze, mogła czytać i podróżować. Opowieść Podręcznej to przerażająca wizja świata, w którym kobietom ponownie odebrano wszelkie prawa poza prawem do życia i sprowadzono do roli służących, żon i żywych inkubatorów. To także przestroga przed tym, do czego prowadzić może religijny fanatyzm. To powieść doskonale napisana, niemal ascetyczna w wyrazie, a jednak kipiąca od emocji. I, co gorsza, przerażająco aktualna.

DSC_0105_5356-2

Czerwone gardło Jo Nesbø – trzecia część cyklu z Harrym Holem. Słynny śledczy zostaje mianowany komisarzem, co wiąże się z przeniesieniem z Wydziału Zabójstw do Policyjnych Służb Bezpieczeństwa. Niechciany awans szybko wychodzi Harry’emu bokiem, jego praca ogranicza się bowiem do przekładania papierków. Gdy Hole przypadkiem wpada na ślad pochodzącego z przemytu snajperskiego karabinu, dostrzega szansę na powrót do prawdziwej policyjnej roboty. Zaczyna też podejrzewać, że sprawa może mieć początek już w czasach II wojny światowej. W toku śledztwa Harry poznaje ponadto kobietę, która sprawia, że policjant z przyjemnością myśli o spokojnym, rodzinnym życiu. Narracja w Czerwonym gardle przebiega dwutorowo, co pewien czas cofając akcję ze współczesności do lat 40. XX wieku i okopów II wojny światowej. W trzeciej części cyklu o Harrym Hole’u Jo Nesbø przypomina bowiem niezbyt chlubny okres w historii swej ojczyzny, gdy Norwegia kolaborowała z hitlerowskimi Niemcami. Demaskuje ponadto nadużywanie władzy przez polityków i seksizm wciąż panoszący się w kręgach władzy. Czerwone gardło to świetna powieść, może jednak znużyć osoby oczekujące wartkiej, niemal sensacyjnej akcji. Trzecia część cyklu o Harrym Hole’u przybiera bowiem formę raczej powieści rozliczeniowej niż klasycznego kryminału.

1bd4637bc2aff2813a29ad3b2fd7760f

Cesarz Ośmiu Wysp Lian Hearn – pierwszy tom cyklu Opowieść o Shikanoko. Ambitny władca zostawia swego bratanka na pewną śmierć, przejmując schedę po swoim starszym bracie. Chłopiec ratuje się jednak i trafia do chaty czarownika, gdzie uczy się magii, stopniowo stając się Shikanoko, Dzieckiem Jelenia. Z czasem postanawia upomnieć się o należne mu dziedzictwo, na swojej drodze spotyka jednak Jesienną Księżniczkę i małoletniego cesarza, uciekających z pogromu stolicy. Lubię świat kreowany przez Lian Hearn, niezależnie od tego czy odnosi się on do wyimaginowanej czy też realnej Japonii. Tym razem angielska pisarka nie porwała mnie opowiadaną historią. Za dużo w niej chaosu, akcja pędzi zbyt szybko, brak jednego bohatera i wątku, który spinałby całą opowieść. Nie spisuję jednak serii na straty, kolejny tom czeka już w stosiku. Bo mimo wszystko, Cesarza Ośmiu Wysp czyta się zaskakująco przyjemnie.

88ec87e61e-cesarz-osmiu-wysp

Jedna rzecz mi tylko w maju nie wyszła, a mianowicie wyzwania czytelnicze. Do kategorii podpasowały mi tylko trzy książki:

Wyzwanie książkowe 2017:

Literarura angielska: Zimowy monarcha Bernarda Cornwella.

Zdobyła nagrodę Pulitzera/Nike/Angelusa/inną: Ziemia kłamstw Anne B. Ragde.

W tytule jest liczba lub cyfra: Cesarz Ośmiu Wysp Lian Hearn.

Wyzwanie czytelnicze 2017:

Przeczytaj książkę, która w tytule ma porę roku: Zimowy monarcha Bernarda Cornwella.

Trzeba będzie nadrobić zaległości, a czerwcowy stosik już się kształtuje 🙂

Reklamy

7 myśli na temat “SMS LITERACKI: MAJ

  1. Widzę, że kontynuujesz przygodę z Holem 🙂 Ja jestem ciekawa, czy autor napisze jeszcze kolejne tomy, bo dopiero co przeczytałam 11, a już tęsknię… A w czerwcu mam zamiar przeczytać „Opowieść podręcznej” – już mam ciarki.

  2. Więcej! Stopniowo staję się nesboholiczką 🙂 Już dawno żadna seria tak mnie nie wciągnęła, i nie polubiłam tak mocno żadnego bohatera. Zwłaszcza w kryminałach. 🙂
    A „Opowieść podręcznej” przeczytaj koniecznie, świetna powieść. Ja chciałam jeszcze raz przeczytać, po latach, przed obejrzeniem serialu. I nie żałuję!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s