KULTURA, GŁUPCZE!

INDEKS KULTURALNY: CZERWIEC

Czerwcowy Indeks jest słodki jak lukier. Bez polityki i bez marudzenia. Sama siebie nie poznaję.

Wygląda na to, że wypadły mi zęby jadowe i stępiły się pazury, nie znalazłam bowiem niczego, na co mogłabym sobie dzisiaj pomarudzić. Nawet w polityce, przynajmniej jeśli chodzi o kulturę, nie działo się nic specjalnego. Indeks wyszedł więc słodki jak karmelowy cukierek, z samymi piątkami i czwórkami.

Pierwszą piątkę otrzymują:

Kręgi Sztuki oraz Iluzjon Filmoteki Narodowej za Przegląd Filmów Chińskich 2017. Kinematografia Państwa Środka większości Polakom kojarzy się przede wszystkim z megaprodukcjami w stylu wuxia, to one najczęściej goszczą bowiem na ekranach polskich kin. Szkoda, bo latające sztylety i ukryte smoki, choć fantastyczne, nie wyczerpują możliwości chińskiego kina. Remedium na lukę w edukacji filmowej Polaków stanowią niszowe festiwale i kina studyjne organizujące imprezy takie jak Przegląd Filmów Chińskich. Iluzjon Filmoteki Narodowej pokazał w jego ramach dziewięć różnorodnych obrazów: od filmów kostiumowych do dramatu, od produkcji najnowszych do tych będących klasyką chińskiej kinematografii. Oby więcej, oby częściej.

18740598_1469009903151912_6251359030713758651_n

Druga piątka trafia do:

Festiwalu Filmowego Pięć Smaków za nową gałąź działalności. Polscy dystrybutorzy raczej nie przepadają za kinematografią azjatycką, filmy z tamtej części świata można bowiem zobaczyć w rodzimych kinach równie rzadko co pracownika etatowego w nadwiślańskim sektorze prywatnym. Jasne, są festiwale i przeglądy filmowe, do regularnej dystrybucji trafiają jednak głównie produkcje amerykańskie i europejskie, nawet jeśli poziomem dorównują żartom Karola Strasburgera w Familiadzie. Najwyraźniej nie tylko mnie to wkurza, Festiwal Filmowy Pięć Smaków postanowił bowiem nieco zmienić proporcje na polskim rynku kinowym i rozpoczął działalność dystrybucyjną. Na pierwszy ogień idzie filipiński film Dziecko Apokalipsy, który podczas 10. Festiwalu Pięć Smaków otrzymał nagrodę główną. Piątkę stawiam, rzecz jasna, za sam pomysł dystrybucyjnej działalności, jak to wyjdzie w praktyce zobaczymy bowiem dopiero za kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Mam jednak dobre przeczucia, do tej pory bowiem twórcy festiwalu mieli niezłego nosa do repertuaru. Może z wyjątkiem kinematografii indyjskiej.

nor_panel_1474280692

Czwórkę otrzymuje:

TR Warszawa za spektakl Makbet w wykonaniu Tang Shu-Wing Theatre. Nowatorska interpretacja historii króla Makbeta i jego ambitnej żony dokonana przez słynnego reżysera z Hongkonkgu Tang Shu-winga. Różnorodne stylistyki dalekowschodnich teatrów i szekspirowska opowieść przeniesiona we współczesne realia. Niepewność i chaos XXI wieku, problemy ludzkiej natury i kwestie ról społecznych przypisanych poszczególnym płciom. Ten, kto mnie zna wie, że uwielbiam wszelkiego rodzaju międzykulturowe eksperymenty, zwłaszcza tak udane jak Makbet w wykonaniu hongkońskich artystów. Chwała wszystkim, którzy dali warszawiakom możliwość obejrzenia spektaklu, z małym minusem za wybór lokalizacji. W ATM Studio nie ma ani klimatu, ani dogodnego dojazdu.

18891826_1309069465874727_934592358777204810_o

Kolejna czwórka trafia do:

Fundacja Kultura Nie Boli za 5. edycję Big Book Festival. Trzy dni czytania, spotkań autorskich, multimedialnych spektakli i innych około książkowych wydarzeń. Nowoczesny, trafiający także do młodych ludzi, sposób promowania czytelnictwa. Jak zawsze świetny dobór gości, pokazujący różnorodność światowej literatury. Jeśli czegoś się czepiam to zbyt małej ilości ekspertów z dziedziny literaturoznawstwa lub filologii, ci jednak zazwyczaj wolą kryć się w cieniu, a jak wiadomo znane twarze lepiej się sprzedają.

AR-304069857

To by było na tyle. Kolejny Indeks za miesiąc, a tymczasem życzę Wam dużo kultury w lipcu.

Reklamy

4 myśli na temat “INDEKS KULTURALNY: CZERWIEC

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s