KULTURA, GŁUPCZE!

INDEKS KULTURALNY: LIPIEC

Do Indeksu wraca polityka. Nie chcę tego. Ale muszę.

Sytuacja wygląda następująco: postanowiłam jeszcze w tym roku skończyć doktorat, czyli napisać go i oddać do recenzji. W efekcie od dwóch miesięcy niemal wyłącznie piszę, mam już blisko połowę, a to czego nie mam to życie towarzyskie i kulturalne. O uczuciowym nie wspominam, bo to od dawna pojęcie wyłącznie abstrakcyjne. Z lata praktycznie nie korzystam, chociaż raczej nie ma czego żałować, pogoda przypomina bowiem bardziej jesień niż sezon wakacyjny. Niemniej jednak w kulturze sporo się dzieje, więc oceniam to, co udało mi się z tych wydarzeń uszczknąć. I tak:

Piątkę otrzymuje:

Kino Muranów i Fundacja La Strada za organizację Światowego Dnia przeciwko Handlowi Ludziom w Warszawie. Wbrew pozorom handel żywym towarem nie skończył się wraz z upadkiem kolonializmu i jest rzeczywistością także XXI wieku. Dotyczy głównie kobiet sprzedawanych na potrzeby seks biznesu, ale także mężczyzn i dzieci wykorzystywanych do niewolniczej pracy. Światowy Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi został ustanowiony przez ONZ trzy lata temu, a jego celem jest zwrócenie uwagi na skalę problemu i przypomnienie kto jest najbardziej narażony na uprowadzenie. W tym roku w Warszawie wysiłku tego podjęło się m.in. kino Muranów i fundacja La Strada, która od lat walczy z handlem ludźmi oraz pracą przymusową. W ramach Światowego Dnia przeciwko Handlowi Ludziom odbyły się działania plenerowe a także pokaz spotów o handlu ludźmi, filmu pełnometrażowego Sonita oraz najnowszego odcinka Trafikoteki, czyli cyklu pokazującego prawdziwe historie ofiar handlarzy żywym towarem.

20287078_1280692322060294_3623080910173126609_o

Kolejna piątka trafia do:

Księgarni Między kartkami w Warszawie za wystawę z Konstytucją RP. Ustawy zasadniczej bronić można na wiele sposobów choćby manifestując na ulicach czy też przypominając Polakom o jej znaczeniu. Właściciel jednej z mokotowskich księgarń postawił na tę drugą opcję i odniósł sukces, o jego akcji błyskawicznie zaczęły bowiem mówić media, nie tylko te społecznościowe. A co takiego zrobił? Ot, opróżnił sklepową wystawę ze wszystkich książek, pozostawiając jedynie mocno wyeksponowaną Konstytucję RP. Niby niewiele, a ponoć wystarczyło, by zwiększyć zainteresowanie warszawiaków lekturą ustawy zasadniczej.

Zrzut ekranu 2017-07-29 (godz. 19.49.50)

Czwórkę otrzymuje:

Kino Luna w Warszawie za Skandynawskie Klimaty. Pewnie, letnie wieczory i weekendy najlepiej spędzać na świeżym powietrzu, bo zaraz i tak czeka nas pół roku koszmaru. Ale że lato A.D. 2017 raczej nie rozpieszcza pogodowo, alternatywą staje się kino. Np. Luna i jej Letnie Maratony Filmowe. W lipcu był to maraton Skandynawskie Klimaty, na sierpień szykuje się 3xOzon i Ozon erotycznie. Repertuar dobrany jest świetnie, jedynie godzina nieco późna, zwłaszcza jak na środek tygodnia.

plakat_letni_maraton_scandinavian_b1_v2

Dwóję dostaje:

Gazeta Polska za okładkę numeru 30. Zawsze, gdy myślę, że polskie media prawicowe sięgnęły dna, ktoś puka od spodu. Tym razem pukającym okazała się Gazeta Polska, która po raz kolejny udowodniła, że peerelowskie metody manipulowania informacją mają się dobrze nawet w wolnej Rzeczpospolitej. Otóż, na okładce ostatniego numeru redakcja umieściła będące nieudolnym fotomontażem zdjęcie przedstawiające martwego białego mężczyznę w otoczeniu muzułmanów. Do tego doszło niemal czarne niebo rozświetlane złowrogimi piorunami i budzący grozę tytuł: Wstrząsający niemiecki raport: uchodźcy przynieśli śmiertelne choroby. To wyjątkowo odrażający przejaw realizowania rządowej polityki informacyjnej polegającej na straszeniu islamizacją, napływem muzułmańskich uchodźców, którzy zgwałcą wszystkie polskie kobiety, a mężczyzn zarażą śmiertelną chorobą, oraz przerodzeniem Polski w islamski kalifat. Nawet ci, którzy nie przykładali się do lekcji historii, wiedzą że to już było. Tyle, że dotyczyło innej nacji, czy też wyznania. Wiedzą też, jak się to skończyło? Serio rząd polski chce powtórki? Serio?

DFmAeMPW0AQSrCW

Kulturalnego sierpnia Wam życzę! 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s