MOLE KSIĄŻKOWE

SMS LITERACKI: LIPIEC

Lipcowy SMS mało różnorodny, wyłącznie bowiem kryminalny. Za to z książkami z najwyższej półki.

Latem zeszłego roku praktycznie nie schodziłam z roweru, w zimie pracę wolnego strzelca zamieniłam jednak na stałą współpracę z pewną redakcją, a tym samym musiałam się przeprosić z komunikacją miejską. W efekcie mam więcej czasu na czytanie, dojazd zajmuje mi bowiem dwie godziny dziennie. To oznacza osiem przeczytanych w lipcu książek, czyli nieco powyżej mojej normy. Większość wkrótce trafi na bloga w oddzielnych notkach, dwie pozostałe wylądowały w SMSie:

Trzeci klucz Jo Nesbø – czwarta część serii z Harrym Holem. Niepokorny śledczy wraca do wydziału zabójstw, gdzie wraz z nową partnerką Beate Lønn zajmuje się sprawą napadającego na banki Ekspedytora. Jednocześnie, za cichym przyzwoleniem swego szefa, prowadzi prywatne śledztwo w sprawie śmierci koleżanki po fachu Ellen. Wkrótce na komisarza Hole’a pada podejrzenie o zabójstwo pewnej ekstrawaganckiej artystki, a jednocześnie jego dawnej kochanki, w jednej chwili zmieniając policjanta ze ścigającego w ściganego. Prawdziwy morderca prowadzi z komisarzem z Oslo przewrotną grę, podobnie jak Jo Nesbø z czytelnikiem. W Trzecim kluczu nic nie jest bowiem takie, jak się na początku wydaje, a odbiorca powieści raz po raz zostaje przez autora wystrychnięty na dudka. Wątek kryminalny jak zwykle został skonstruowany po mistrzowsku, podobnie jak i kwestia społeczno-obyczajowa, tym razem nawiązująca do sytuacji norweskich Cyganów. Nie bez znaczenia jest również przesycony ironią dowcip, przejawiający się głównie w partiach dialogowych. Trzeci klucz to świetnie napisana, wciągająca powieść, która udowadnia, że norweski pisarz rozkręca się z każdym kolejnym tomem serii o niesfornym komisarzu z Oslo.

DSC_0119_5824

Chemia śmierci Simona Becketta – pierwszy tom cyklu z doktorem Davidem Hunterem. Po przeżyciu osobistej tragedii genialny antropolog sądowy rezygnuje z wielkiej kariery i zaszywa się w małym miasteczku na angielskiej prowincji. Dość szybko zaczyna jednak rozumieć, że życiowego powołania nie da się tak łatwo odstawić na boczny tor. Gdy lokalna policja poznaje zawodową przeszłość Davida Huntera, prosi go o pomoc w rozwiązaniu śmierci nieznanej kobiety, której ciało zostało odnalezione w stanie zaawansowanego rozkładu. Patolog się poddaje, tylko Hunter jest więc w stanie wskazać śledczym czas i przyczynę śmierci denatki. Wkrótce znika kolejna kobieta, a w Manham zaczyna panoszyć się strach. Wszyscy zdają sobie bowiem sprawę, że mordercą jest któryś z mieszkańców miasteczka. Czasem warto ulec. Simonowi Beckettowi długo się opierałam, ileż można mieć bowiem rozpoczętych serii? Koleżanka mnie jednak przekonała i pozostanę jej dłużniczką, co znając ją niecnie wykorzysta. Chemia śmierci to powieść ze świetnie skonstruowaną fabułą, bardzo dobrze wykreowanymi postaciami i akcją wartką, choć nie przesadnie rozpędzoną. Coś dla ludzi lubiących oryginalnych protagonistów, zainteresowanych antropologią sądową, i odznaczających się mocnym żołądkiem. Świetny początek cyklu, oby tak dalej.

DSC_0105_5815

Tyle jeśli chodzi o książki, czas na podsumowanie wyzwań. Tu się nawet nieźle zadziało.

Wielkobukowe wyzwanie 2017:

Pustynne noce: Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę Sumii Sukkar.

Na jedwabnym szlaku: Sny o Jowiszu Anuradhy Roy

Wyzwanie czytelnicze 2017 Wiedźmowej Głowologii:

Przeczytaj książkę, która ma w tytule miejsce: Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę Sumii Sukkar.

Wyzwanie książkowe 2017:

Książka, której akcja toczy się w czasie wojny: Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę Sumii Sukkar.

Książka historyczna lub polityczna: Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki Colsona Whiteheada.

Teraz zabieram się za horror Remigiusza Mroza. Jeśli jutro nie pojawi się na blogu SMS Filmowy, to znaczy że dostałam zawału ze strachu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s