SMS LITERACKI: STYCZEŃ – „WIOSNA ZAGINIONYCH” ANNY KAŃTOCH I „ZDRADA DOSKONAŁA” LAUREN NORTH

Styczeń to czas, w którym niby zaczynamy od nowa, wciąż jednak nadrabiamy ubiegłoroczne zaległości czytelnicze. Premiery pojawiają się w drugiej połowie miesiąca, a nawet w ostatnich jego dniach, jest więc chwila, by uszczuplić stosiki hańby, zanim zaczniemy tworzyć nowe, złożone z tegorocznych już nowości.

Tym razem sięgnęłam zresztą dalej niż do 2020 roku, bo dobrych kilka lat wstecz – chodzi, oczywiście, o powieść Biały tygrys, którą chciałam sobie przypomnieć przed obejrzeniem filmu nakręconego na jej podstawie. Skłamałabym też mówiąc, że pozostałe książki stycznia to wyłącznie zaległości, udało mi się bowiem przeczytać dwie premiery, w dodatku obie świetne – choć każda, rzecz jasna, w swoim gatunku. Ogólnie styczeń kończę więc liczbą 9 i ćwiercią przeczytanych książek – ta ćwiartka to pierwszy tom powieści Jezus z Nazarethu Romana Brandsaettera.

  • Ja, morderca A Yi
  • Jesień Ali Smith
  • Ostatni Mai Lunde
  • Pięć zauroczeń André Acimana
  • Dywan z wkładką Marty Kisiel
  • Oblicza kawaii Kamili Sosnowskiej i Klaudii Adamowicz
  • Biały tygrys Aravinda Adigi
  • Orkiestra bezbronnych Obiomy Chigozie
  • Wiosna zaginionych Anny Kańtoch

Obie styczniowe nowości znalazły się już na blogu, do SMS-sa trafiają więc powieści jeszcze z ubiegłego roku.

Wiosna zaginionych Anny Kańtoch – jeden z najlepiej ocenianych polskich kryminałów w 2020 roku, otwierający nową trylogię laureatki Kryminalnej Piły. Była policjantka Krystyna Lesińska nigdy nie otrząsnęła się po tragedii, jaka ponad pięć dekad wcześniej dotknęła jej rodzinę. Zdołała ułożyć sobie życie, lecz pamięć o zaginionym w Tatrach bracie Romanie kładła się cieniem na jej codzienności. Ze zdwojoną siłą wraca teraz, gdy siedemdziesięcioletnia Krystyna spotyka Jacka, którego zawsze uważała za sprawcę zniknięcia brata i jego kolegów. Kobieta zamierza wreszcie poznać prawdę o wydarzeniach z przeszłości, jej nadzieje niweczy jednak zabójstwo Jacka.

Nie ma co ukrywać – do powieści Anny Kańtoch przyciągnęła mnie jej główna bohaterka – nieczęsto w literaturze kryminalnej można bowiem poczytać o siedemdziesięcioletniej kobiecie, która ściga zbrodniarza, a nie pada jego ofiarą. Takie rzeczy spotyka się najwyżej w komediach kryminalnych, których – jak niedawno wyznałam – nie mam w zwyczaju czytywać. Wabik okazał się tym bardziej skuteczny, że postać Krystyny została świetnie pomyślana i poprowadzona – nie ma w niej za grosz przesady, sztucznej brawury i przerysowania. Anna Kańtoch sporo ryzykowała tworząc taką oryginalną bohaterkę, ryzyko jednak się opłaciło, a owo odejście od kryminalnej sztampy docenili nie tylko krytycy, ale i czytelnicy.

Wiosna zaginionych to jednak nie tylko intrygująca główna bohaterka. Jest w tej powieści ciekawie skonstruowana fabuła z wcale nie łatwą do rozwiązania zagadką kryminalną, nie obfitująca wprawdzie w liczbę wątków, ale nadrabiająca atmosferą tajemnicy. Dobre jest też tempo akcji – ani za szybkie, ani zbyt wolne, dzięki czemu czytelnik ma czas na poznanie postaci i istniejących między nimi relacji. A te są prawdziwie ciekawe, dobrze pokazujące życie seniorów we współczesnej Polsce, łącznie z oczekiwaniami, jakie żywi wobec nich społeczeństwo. Nie wszystkie tajemnice zostały wyjawione, nie wszystkie związki między bohaterami zgłębione, historia z przeszłości Krystyny pozostała niewyjaśniona, co nader dobrze rokuje na kolejne dwa tomy trylogii. Na które czekać będę z niecierpliwością.

Zdrada doskonała Lauren North – thriller psychologiczny o koszmarze straty i przeżywaniu żałoby. Tess budzi się w szpitalu nie pamiętając wydarzeń, który sprawiły, że znalazła się w tym miejscu. To, czego jest natomiast pewna to fakt, że jej synek Jamie zaginął, a do jego zniknięcia przyczyniła się Shelley – kobieta, która przez kilka miesięcy pomagała Tess uporać się z żałobą po śmierci męża. Policja nie spieszy się jednak z aresztowaniem Shelley, co więcej zamiast szukać Jamiego wraca do okoliczności śmierci jego ojca, które budzą coraz więcej wątpliwości.

Zdrada doskonała to thriller, którego zakończenie łamie serce. Lauren North opowiada w nim raczej mało oryginalną historię walki z traumą po śmierci najbliższej osoby i przeżywania żałoby, robi to jednak w na tyle sprawny literacko sposób, że bez problemu przykuwa uwagę czytelnika. Lektura tej powieści to podróż w głąb umysłu głęboko skrzywdzonej kobiety, która próbuje radzić sobie z przenikającą ją do szpiku kości rozpaczą, jednocześnie stopniowo osuwając się w przepaść paranoi i obezwładniającego strachu. Lauren North przyznała w posłowiu, że pisanie Zdrady doskonałej momentami wyczerpywało ją emocjonalnie i pozbawiało sił – podobne uczucia towarzyszą też czytelnikowi. To nie jest powieść, którą czyta się jednym tchem – smutek i udzielająca się odbiorcy atmosfera podejrzliwości i paranoi są przemożne, przy czym absolutnie nie jest to zarzut, literatura ma bowiem poruszać, niepokoić i drażnić.

Styczeń to ten wspaniały moment w roku, gdy niemal każda przeczytana książka pasuje do nowo podjętego wyzwania – moment tym wspanialszy, że krótkotrwały. Nic więc dziwnego, że miesiąc kończę z imponującą liczbą zaliczonych kategorii.

Trójka e-pik. Wyzwanie czytelnicze z bloga Książki Sardegny:

Kandydatka do książki roku: Orkiestra bezbronnych Chigozie Obiomy.

Książka z motywem (lub autorem) LGBT: Pięć zauroczeń André Acimana.

Nowy Początek: Jesień Ali Smith.

Wyzwanie czytelnicze lubimyczytać.pl:

Przeczytam książkę z liczbą w tytule: Pięć zauroczeń André Acimana.

Wyzwanie książkowe 2021:

Literatura azjatycka: Ja, morderca A Yi.

Jedno słowo w tytule: Jesień Ali Smith.

Wydana w 2021 roku: Ostatni Mai Lunde.

Książka znanego autora, którego jeszcze nie czytałaś: Pięć zauroczeń André Acimana.

Pory roku: lato: Dywan z wkładką Marty Kisiel.

Autor, którego wcześniej nie czytałaś: Orkiestra bezbronnych Chigozie Obiomy.

Góry: Wiosna zaginionych Anny Kańtoch.

Ciąg dalszy nastąpi… – wyzwanie bloga Tanayah czyta:

Luty na blogu zacznie się filmowo, recenzje książek pojawią się zapewne dopiero w drugim tygodniu miesiąca. Będzie wśród nich powieść Ali Smith oraz antologia opowiadań jednej z najciekawszych współczesnych pisarek japońskich.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s